NASA pirmdien, 29. augustā, veiks svarīgo Mēness misiju “Artemis I”

NASA pirmdien, 29. augustā, veiks svarīgo Mēness misiju “Artemis I”

Šajā nenoteiktības un jauno tehnoloģiju laikmetā arī kosmosa nozare virzās uz priekšu. Jūlija vidū Džeimsa Veba kosmiskais teleskops uzņēma pirmās kosmosa bildes, sniedzot cilvēcei krietni skaidrāku priekšstatu par Visumu. Savukārt pirmdien, 29. augustā, gaidāms nākamais lielais notikums kosmosa nozarē - NASA sadarbībā ar Eiropas Kosmosa aģentūru uzsāks nozīmīgo Mēness misiju “Artemis I”. 

Misija starts notiks no NASA Kenedija kosmosa centra ASV. Tās ietvaros dziļajā kosmosā tiks palaista NASA kosmosa sistēma Space Launch System, kas sastāv no raķetes un bezpilota kosmosa kuģa Orion. Paredzēts, ka misijas ietvaros šī sistēma aplidos Mēnesi, veicot 2,1 miljonu kilometru lielu attālumu.

Plānots, ka misiju varētu paveikt 42 dienu laikā, un 10. oktobrī kosmiskais aparāts piezemēsies Klusajā okeānā pie ASV. 

Misija plānota kā sagatavošanās pirms pilotējama lidojuma uz Mēnesi, kas notiks 2025. gadā, tajā piedaloties četriem astronautiem. Līdz ar to šoreiz kosmiskajā aparātā neatradīsies cilvēki, bet gan tajā tiks ievietoti manekeni ar sensoriem, kas ļaus labāk noteikt lidojuma ietekmi uz cilvēku. 

Jāpiezīmē, ka, lai nonāktu līdz šim punktam un varētu notikt “Artemis I” misija, ieguldīts liels darbs. Sākotnēji šo misiju bija plānots veikt jau pirms pieciem gadiem - 2017. gadā, taču dažādu neveiksmīgu apstākļu un sakritību dēļ to iespējams realizēt vien tagad. Ņemot vērā kavējumus, ievērojami pieaugušas arī šī projekta izmaksas, kas pārsniegušas sākotnējo budžetu. Vienas raķetes izstrāde vien izmaksā 11 miljardus ASV dolāru, kamēr viena viena palaišana - 4,1 miljardu dolāru. 

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113

SIA BiSMART
Reģ. Nr. 40203056850
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!