Vienots īres dzīvokļa standarts

Vienots īres dzīvokļa standarts

Moduļi

Cilvēks mūsdienās ir kļuvis ļoti mobils un, it īpaši jaunā paaudze, vēlas kādu laiku pastrādāt, piemēram, Londonā, tad pārcelties uz Honkongu, tad – uz Buenosairesu… Arvien straujākai kvalificēta darbaspēka rotācijai ir vairāki iemesli. Pirmais ir ārējs – organizācijā ir pieprasījums pēc konkrēta speciālista neatkarīgi no tā, kur viņš dzīvo. Otrais ir iekšējs – radošs indivīds savas personības attīstībai vēlas gūt pēc iespējas vairāk iespaidu un impulsu. Kā vēsta teiciens – zem guļoša akmens ūdens netek… 

Reaģējot uz jauno, globālo ekonomiku un darbaspēka kustību pasaulē, mainās arī celtniecības mode. Dzīvokļu privātīpašums vairs nav tik aktuāls, jo, ja bieži maina uzturēšanās vietu, rūpes par nekustamo īpašumu tikai apgrūtina. Modē ir ērti, unificēti, kompakti un ekonomiski īres dzīvokļi. Jaunais, augošais pieprasījums aktivizē celtniecību. 

Zinātnieki pasaules forumos sludina, ka pasaulē nākamajos 10 gados pieprasījums pēc jaunām apdzīvojamajām platībām – slimnīcām, skolām un dzīvokļiem – būs tik milzīgs, ka esot jāaizmirst lēnās, tradicionālās celtniecības tehnoloģijas, ķieģeļu vai monolītā dzelzsbetona būves. Tās izmantos tikai tādām ekskluzīvām būvēm kā koncertzāles vai mākslas centri. Viss pārējais tiks gatavots no moduļiem. Tos izgatavos rūpnīcās, saliekot pēc iespējas lielākus fragmentus. Tad moduļi tiks aizvesti uz būvobjektu un samontēti. Izgatavojot moduli rūpnīcā, var panākt labāku konstrukcijas kvalitāti un lielāku ražību. Šīs tehnoloģijas pašlaik tiek pilnveidotas, lai būvniecība noritētu pēc iespējas kvalitatīvi, ātri un lēti.

Globālais standarts

Lai apmierinātu piedāvājumu, pasaulē daudzas kompānijas sāk būvēt milzīgus īres namus, kuros atrodas 10 tūkstoši vai pat 100 tūkstoši kompaktu dzīvokļu. Parādās tendence būvēt viena tipa īres namus, pasaules lielākajās pilsētās izveidojot globālu īres dzīvokļu standartu. Tas, cilvēkam pārceļoties no vienas pasaules malas uz otru, ļautu nodrošināt apmēram vienādi aprīkotu tipveida dzīvokli apmēram par vienādu cenu, piemēram, gan Londonā, gan Ņujorkā jaunajai paaudzei aktuāla ir modulārā būvniecība – ap 40 kvadrātmetru liela tipveida dzīvojamā platība. Jaunietis šo modulāro guļamdzīvokli īrē un tajā dzīvo viens (vai divatā). Visās šajās mājās apakšstāvos ir nepieciešamais serviss – veļas mazgāšana u. c. pakalpojumi par pieņemamu cenu. Iespējams, dzīvokļiem būs savs zīmols, piemēram, kā viesnīcām Hilton. Īrnieks, jebkurā pasaules malā vēloties noīrēt noteikta zīmola 40 kvadrātmetru dzīvokli, piemēram, par 2000 eiro, zinās, kāds ir iekšējais standarts, un tas aiztaupīs vajadzību dzīvot dārgās viesnīcās. 

„Rēķinoties ar modernākajām tendencēm, mēs, piemēram, iniciējām uzņēmuma Skonto rūpnīcas Cross Timber Systems izveidi. Tajā ražo liela izmēra krusteniski salīmētus kokmateriālu paneļus, no kuriem var salikt mājas vai kurus var izmantot kā māju konstrukcijas elementus. Šāda tipa būvniecība pasaulē šobrīd vēršas plašumā. Daudzviet koku, tāpat kā dzelzsbetonu, izmanto arī nesošajās konstrukcijās, tomēr, pārvedot konstrukcijas lielākos attālumos, koks tā mazākā svara dēļ iznāk izdevīgāks. Nākotnē no koka paneļiem izgatavos moduļus un uz objektu vedīs gatavu, rūpnīcā jau nokomplektētu un labi nostrādātu moduli,” stāsta Guntis Rāvis, holdinga Skonto Group prezidents. 

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!