Viedā māja ikvienam

Viedā māja ikvienam

Vsbiežāk viedās mājas risinājumi tiek iedalīti trīs pamatkategorijās: komforta, enerģijas taupības un drošības. 

Viedās mājas darbības nodrošināšanai plaši tiek lietoti dažādi sensori, saslēgti vienotā
tīklā ar īpašu kontrolieru starpniecību, izmantojot bezvadu risinājumus. Pārvaldīt viedo māju, norādot pamatparametrus, dažādu iekārtu ieslēgšanās un izslēgšanās laiku vai nosacījumus utt., ir iespējams kā no datora, tā no stacionāras vadības pults un viedierīcēm. Viedo māju vadības sistēmu izstrādātāji tradicionāli nodrošina arī visu pārvaldīšanai nepieciešamo pamatprogrammatūru (saskares virsmu jeb interfeisu). Savs piedāvājums šajā ziņā ir arī tehnoloģiju līderkompānijām, viedierīču ražotājiem u. c. 

Kā jau noprotams, galvenā viedo māju priekšrocība ir papildu ērtības un komforts tajās dzīvojošajiem cilvēkiem, kuri tiek atbrīvoti no virknes sadzīvisku sīkumu, ko pārņem viedierīces, bet cilvēkiem atliek vienīgi nepieciešamības gadījumā nomainīt automātikas iestatījumus. 

Automatizēt ir iespējams gandrīz jebkuras darbības – sākot ar apgaismojuma ieslēgšanas un izslēgšanas grafiku, beidzot ar automatizētu zālāja laistīšanas sistēmu. Tā kā viedās mājas risinājumi galvenokārt ir bezvadu, to ieviešanai nav nepieciešami nekādi būtiski pārkārtojumi vai mājokļa remonts. 

Tā kā viedās sistēmas darbojas saskaņoti, no vienota vadības centra, tās spēj būtiski samazināt energopatēriņu, piemēram, nodrošinot to, ka apgaismojums tiek ieslēgts tikai cilvēku atrašanās vietās, bet apkure, gaisa kondicionieri u. c. ietaises ar racionālu jaudu darbojas vienīgi laikā, kad mājās atrodas cilvēki. 

Automatizēt ir iespējams gandrīz jebkuras darbības – sākot ar apgaismojuma ieslēgšanas un izslēgšanas grafiku, beidzot ar automatizētu zālāja laistīšanas sistēmu

Vēl viena viedās mājas priekšrocība, protams, ir drošība dažādās tās izpausmēs: ar viedo risinājumu palīdzību ir iespējams distancēti sekot mājās notiekošajam un radīt saimnieku klātesamības ilūziju viņu prombūtnes laikā, piemēram, vakaros uz laiku ieslēdzot apgaismojumu vai televizoru; mājas saimniekus un apsardzes uzņēmumus nekavējoties informējot par nesankcionētas iekļūšanas mēģinājumiem; līdzīgi reaģējot uz gāzes noplūdi, dūmiem, aizdegšanos u. c. negadījumiem. 

Viedajām mājām, jāpiebilst, ir arī savi trūkumi, tieši tāpat kā mūsdienās plaši izmantotajām tradicionālajām apsardzes vai videonovērošanas sistēmām. Aktuāls jautājums ir kiberdrošība. Vairākas viedās mājas risinājumu aptaujas liecina, ka potenciālos iekārtu izmantotājus no iegādes attur varbūtība, ka kāds svešinieks, kurš var piekļūt mājokļa vadības sistēmai, to var uzlauzt. Turklāt cilvēki bieži dzird faktu, ka daudzas mūsdienu viedajās mājās izmantojamās ierīces ir samērā viegli uzlaužamas, izmantojot speciālas frekvenču slāpēšanas iekārtas, kā arī signālu pārtvērējus, ar kuru palīdzību var neitralizēt apsardzes sistēmu. Pilnīgi pasargāts no šiem riskiem nav neviens – ne veco tehnoloģiju, ne viedo risinājumu lietotājs, tomēr viedo māju gadījumā riskus ir iespējams ievērojami samazināt, izmantojot licencētu programmatūru, pie oficiālajiem ražotāju pārstāvjiem pirktas patentētas iekārtas ar atbilstīgiem sertifikātiem, kā arī pēc Eiropas Savienības standartiem sertificētu uzņēmumu pakalpojumus. 

Cits, nebūtisks trūkums ir nepieciešamība pēc autonoma enerģijas avota, kurš būtu paredzēts negaidītiem elektrības atslēgšanas gadījumiem, lai nodrošinātu apsardzes sistēmu darbību. Arī vecajām apsardzes sistēmām vēl mūsdienās tiek izmantots papildu enerģijas avots, tā ka par būtisku šo trūkumu uzskatīt nevar. 

Ikviens interesents jau šobrīd savā mājoklī var integrēt sev nepieciešamos viedās mājas elementus, turklāt vienkāršākos gadījumos, pastāvot zināmām iemaņām, to ir iespējams izdarīt arī saviem spēkiem. Savukārt, ierīkojot sarežģītākas sistēmas, it īpaši attiecībā uz drošības jautājumiem, ja vien saimnieks nav pilnīgi drošs par savām zināšanām un prasmēm, labāk ir uzticēties kvalificētiem viedo māju sistēmu ierīkotājiem un programmētājiem. Tā kā viedās mājas ierīkošana ir ilgtermiņa risinājums, nav mazsvarīgi, ka nozares profesionāļi izmanto vienotus standartus – ja nākotnē izlemsiet mainīt dzīvesvietu, jaunajiem mājokļa īpašniekiem nebūs nekādu problēmu apgūt viedās mājas sistēmas, kā arī vienmēr pastāvēs iespēja viedās mājas risinājumus ņemt līdzi pārvācoties, jo galvenā priekšrocība ir bezvadu tehnoloģija un viegla montāža (demontāža).

Ikviens interesents jau šobrīd savā  mājoklī var integrēt sev nepieciešamos viedās mājas  elementus

Latvija viedajām mājām paredzētā piedāvājuma ziņā starp Baltijas valstīm ir pioniere, jo tieši Rīgā pavisam nesen ir atvērts Baltijā pirmais un vienīgais viedās mājas risinājumu salons Eleme, kas ir uzņēmuma Bajtel.LV zīmols. Kā norāda Bajtel.LV vadītājs Vjačeslavs Ņebogatihs, Latvijā arī iepriekš bija atrodami atsevišķi viedās mājas produkti, taču to iedzīvināšana mājoklī bija jāveic katram pašam vai kādam meistaram. „Mūsu mērķis bija ietaupīt klienta laiku, enerģiju un arī līdzekļus, piedāvājot visu vienā pieturā. Rezultātā esam izveidojuši vietu, kur var gan piemeklēt nepieciešamos risinājumus savam mājoklim, gan saņemt šo risinājumu instalācijas palīdzību kā dzīvoklī, tā privātmājā,” saka uzņēmējs.

Arī salonā Eleme, kurš atrodas TC Domina Rīgā, piedāvātie produkti tiek dalīti trīs pamatkategorijās – komforta, enerģijas taupības un drošības risinājumos, bet pārstāvēti ir tādi pasaules līmeņa zīmoli kā Danfoss, Fibaro, Flic, Netatmo, Ring, Sengled un TP-Link, turklāt jau drīzā nākotnē tiek solīta kā piedāvājuma, tā zīmolu klāsta paplašināšana. Produktu izmantošanas scenāriju skaits ir ļoti plašs, ļaujot iekārtām mijiedarboties ar dažādiem funkcionāliem risinājumiem, rēķinoties ar katra cilvēka ikdienas ieradumiem un vajadzībām. 

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!