Pasīvā moduļu māja Vīnē

Pasīvā moduļu māja Vīnē

Sarkanbaltsarkankarogotā Vīne ir viena no studentiskākajām pasaules pilsētām un kalpo par paraugu, kā, saglabājot augstu dzīves standartu, ekonomiski un ekoloģiski risināt studentu sadzīves problēmas. Tā kā dzīvojamās platības cenas ir augstas un tās studentiem trūkst, Kristofam Korheram no Vīnes Zaļās partijas radās ideja uz pašlaik neizmantotās pilsētas zemes veidot lētas un pārvietojamas studentu kopmītnes.

Vīnē tapušās studentu kopmītnes PopUp Dorms projektu, kurš ieguva nosaukumu GreenFlexStudios, izstrādāja bezpeļņas uzņēmums Wohnbauvereinigung für Privatangestellte, kura komandā bija Passivhaus Austria biedri. Projekts bija ekonomisks. Parastie subsidētie sociālie dzīvokļi Vīnē izmaksā 1450 eiro kvadrātmetrā, bet šos dzīvokļus izdevās uzbūvēt par 1140 eiro kvadrātmetrā, turklāt tie gadā patērē daudz mazāk siltumenerģijas nekā parastie dzīvokļi – 15 kWh/m2 iepretī 25–40 kWh/m2. Projekta ēkā dzīvojošais students maksā ne vairāk kā 350 eiro (šobrīd – 397 eiro) mēnesī par kopmītnes istabu, maksā ir iekļauti komunālie pakalpojumi u. c. papildizdevumi. Šie rādītāji spoži apgāž visus aizspriedumus par to, ka energoefektivitāte nav rentabla.

Moduļa anatomija

Gatavs-dzīvošanai moduļi tika uzcelti kokapstrādes kompānijas Obermayr Holzkonstruktionen GmbH no nokrišņiem aizsargātos paviljonos divu mēnešu laikā. Moduļa garums – 16,8 metri, platums – 5,5 metri. Tie tika veidoti no koka un izolēti ar 40 centimetrus biezu Isover Saint-Gobain minerālvati. Konstrukcijas stiprina nerūsējošā tērauda elementi. Viss tiek izgatavots bez ķīmiskiem konservantiem. Katrs modelis fabrikā tiek aprīkots ar individuālu ventilācijas un karstā ūdens sistēmu. Apkuri un dzesēšanu nodrošina kompakti siltumsūkņi. Fabrikā tika paveikti visi darbi, ieskaitot logu un durvju ielikšanu, ārējo apdari, aprīkošanu ar žalūzijām, mēbelēm, ventilāciju, apkuri, santehniskajām iekārtām un apgaismojumu. Lai nerastos sarežģījumi ar transportēšanu, gatavie moduļi no Augšaustrijā esošās Švānenstātes uz Vīni tika aizvesti ar speciālu transportu vienā naktī. Kopumā visā projektā tika demonstrēts būvmateriālu transportēšanas izdevumu minimums, jo praktiski visi projektā iesaistītie darbojas ap Švānenstāti. 

Projekts PopUp Dorms sastāv no 10 GreenFlexStudioBox moduļiem, kas ir izvietoti divos stāvos ap ātriju ar izlietnēm un virtuvi. Katrā modulī ir četras guļamistabas ar divām vannasistabām un kopējā zona ar minivirtuvi. Ar stikla kupolu nosegtais 250 m2 lielais pagalms ir mājas centrālā daļa – tā ir mājas sirds un dod plašumu iedzīvotājiem. Par spīti ierobežotajam budžetam, šādas zonas izveide bija ļoti svarīga. Kopējā virtuve un veļas mazgātava atrodas rekonstruētā kuģa konteinerā un veido daļu pagalma. Lai gan šī intīmā zona tiek nodalīta no tā, vizuālā sasaiste saglabājas. Neliela lodžija augšstāvā dod papildu kopplatību. Mājas iekšējā un ārējā apdarē ir iespējamas lielas variācijas. 

Pēc saliekamo pamatu sagatavošanas sākās moduļu mājas montāža. Pirmās piecas sekcijas būvlaukumā tika paceltas ar ceļamkrānu, novietotas savā vietā un piestiprinātas pie stabiliem, vairākkārt izmantojamiem saliekamajiem dzelzsbetona pamatiem, kurus vainagoja nerūsējošā tērauda konstrukcija. Pieci augšējo stāvu moduļi tika novietoti uz apakšējiem tiem speciāli izveidotās vietās un efektīvi piestiprināti. Arī centrālā zāle, kas atrodas četrstūra iekšpusē, sastāv no saliekamām koka konstrukcijām. Nobeigumā moduļus pieslēdza pie ūdensvada, elektrotīkla un vietējās kanalizācijas – un tie kļuva tūlītēji apdzīvojami. No 10 moduļiem veidota 1000 m2 liela kopmītne (ieskaitot ātriju) aizņēma tikai nedēļu. Vēl trīs nedēļas var aizņemt iekšējie un ārējie apdares darbi, tomēr ēku var sākt ekspluatēt jau pēc pievienošanas komunikācijām.

Rādītāji spoži apgāž visus aizspriedumus par to, ka energoefektivitāte nav rentabla

PopUp Dorms pēcgarša 

PopUp Dorms ir efektīgas, efektīvas un ekoloģiskas studentu kopmītnes. Tomēr tās ir kaut kas vairāk nekā vairums energoefektīvo ēku. Būvēta no iepriekš fabrikā izgatavotiem moduļiem, māja tika uzcelta ārkārtīgi ātri. Projekts pierāda to, cik ātri un lēti var uzcelt pasīvo māju, turklāt izslēdzot daudzus papildu tēriņus, kas rodas, būvējot klasisku nekustamo īpašumu. Projekts parādīja arī to, ka var lieliski savienot pagaidu dzīvesvietu un dizainu, ka kvalitatīva arhitektūra un inženierdarbs, kompakta enerģētisko un celtniecības pakalpojumu koncepcija var slēpt daudzas inovācijas. 

Šādas pasīvās moduļu mājas ir perspektīvas tur, kur akūti trūkst apdzīvojamās platības. Katrs modelis ir pilnīgi pašpietiekams un, ja nepieciešams, 30 gadu laikā to kopā ar mēbelēm var pārvietot piecas reizes. Šobrīd Passivhaus Institut izstrādā arī citus projektus, kuros ir nepieciešama ātra izgatavošana, elastīgas iespējas pārvietot būvi un energoefektivitāte. Viens no tādiem izmantošanas piemēriem varētu būt mājokļu izveidošana bēgļiem. 

Arī Latvijā vairāki koka ēku ražošanas uzņēmumi ražo pilnīgi iekārtotus un aprīkotus moduļus lielu ēku būvniecībai – šobrīd gandrīz tikai eksportam. Lielākie projekti ir uzņēmumam Nordic Homes (http://nordichomes.lv/lv/projekti-lielbritanija). Nākamais solis būtu izmantot šo pieredzi liela apjoma pasīvu ēku izgatavošanai pašu mājās. 

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!