Neironu tīkli un mežģīnes

Neironu tīkli un mežģīnes

Dzīvo organismu nervu šūnas, protams, ir ļoti daudzveidīgas un savienotas ar pārējām šūnām dažādos veidos, tādēļ skaitļošanas sistēmās paraugam tiek izmantoti tikai tie bioloģiskie neironu tīkli, pa kuriem tiek pārsūtīti elektriskie impulsi. Arī te netrūkst variantu, tomēr parasti piemērs ir multipolārie neironi, kuru darbība balstās uz vairākiem ienākošajiem un vienu izejošo signālu. Neironi šajā gadījumā vienkārši saņem signālus un, ja to intensitāte (summa utt.) sasniedz kādu noteiktu rādītāju, pārsūta tos tālāk – jau uz augstāku lēmumu pieņemšanas līmeni jeb neironu slāni. Skaitļošanas sistēmu gadījumā šādu tīklu, protams, ir iespējams izmantot arī atgriezeniskās saites nodrošināšanai.

Zināms šis princips, protams, bija sen, tomēr līdz pat nesenam laikam mākslīgā intelekta pētnieki izvairījās darboties šajā virzienā, jo pat visvienkāršākajiem neironu tīkliem ir nepieciešamas milzīgas skaitļošanas jaudas. Izrāviens kļuva iespējams tikai pagājušās desmitgades vidū, kad reizē ar tehnoloģisko attīstību parādījās iespējas izveidot lielizmēra skaitļošanas sistēmas – neironu tīklus, turklāt izvēršot tos ne tikai plašumā, bet arī dziļumā – tīkli kļuva daudzslāņaini (sāka sastāvēt no aizvien lielāka skaita līmeņu jeb slāņu). Īpaši ir vērts uzsvērt to, ka šī būtībā vienkāršā principa ieviešana ir sekmējusi revolucionāras izmaiņas ne tikai milzīgu datu masīvu apstrādē (datu klasificēšanai, prognozēšanai, noteikšanai, informācijas izplatīšanai), bet arī mašīnmācīšanās (angļu val. machine learning) procesā, kad skaitļošanas sistēmas, pateicoties lielam datu un algoritmu apjomam, spēj vai nu patstāvīgi, vai pēc parauga (profesionālajā slengā dēvēta par skolotāju) atrast kāda uzdevuma risinājumu, t. i., sistēmas uzraugiem nav nepieciešams izstrādāt jaunu programmu, jo to spēj izdarīt pati sistēma.

Pat visvienkāršākajiem neironu tīkliem ir nepieciešamas milzīgas skaitļošanas jaudas

Dažādu veidu mašīnmācīšanos, balstītu neironu tīklos, šobrīd izmanto visas lielās tehnoloģiju kompānijas, sociālie tīkli utt. Par nākamo izaicinājumu neironu tīklu attīstībā tiek uzskatīta cilvēka un datora savienošanas tehnoloģija jeb neirodatoru interfeiss. Dienvidāfrikas izcelsmes amerikāņu inženieris un miljardieris Īlons Masks šā mērķa īstenošanai ir izveidojis kompāniju Neuralink, bet viņa iecerētajai tehnoloģijai, kurā ir paredzēta elektrodu implantācija smadzenēs, tādējādi ļaujot cilvēkiem apmainīties ar informāciju un pat domām ar datoru, ir dots nosaukums neironu mežģīnes. Lai gan Neuralink plānus jau tuvākās desmitgades laikā sasniegt pirmos rezultātus daudzi uzskata par pārmēru optimistiskiem, agri vai vēlu šāda tehnoloģija tiks izstrādāta – un tā nešaubīgi izraisīs revolucionāras pārmaiņas ne tikai virknē cilvēka darbības sfēru, bet arī visā sabiedrībā kopumā

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!