Līdzstrāvas atgriešanās

Līdzstrāvas atgriešanās

Jo  vairāk mājoklis pašapgādājas ar enerģiju, jo mazāk tas noslogo elektropārvades trases un mazāki ir elektrības zudumi. Mājokļa autonomās apgādes iespēju palielina ekonomiskais LED apgaismojums, kā arī saules paneļu un vēja ģeneratoru tehnoloģiskās attīstības līmenis. Ir vēl rezerves. Mikroģenerācijas iekārtas ražo līdzstrāvu, ko vēlāk pārveido maiņstrāvā. Arī akumulatoros tiek uzglabāta līdzstrāva. Ja to izmantotu uzreiz, bez pārveides, nebūtu enerģijas zudumu. Tirdzniecībā jau ir iekārtas, kas ir darbināmas ar līdzstrāvu. To izmantošana ļauj efektīvāk izmantot vertikālos vēja ģeneratorus, kuri ir daudz jutīgāki. Zinātnieki arī pēta iespēju nākotnē pāriet uz mazjaudas līdzstrāvas elektroapgādes sistēmu, kas nodrošinātu 5 V spriegumu un 100 W jaudu. Tā atbilst USB (angļu val. universal serial bus ‘universālā seriālā kopne’) šābrīža standartam, ko jau praktiski izmanto nelielu ierīču darbināšanai.

Atjaunoti svina akumulatori

Bet ko darīt ar sadzīves tehniku, pie kuras ērtībām cilvēks jau ir pieradis? Piemēram, modernā dzīvoklī atrodas tādas jaudīgas sadzīves elektroierīces kā trauku mazgājamā mašīna un elektriskā plīts. Atbilde ir rasta! Iekārtu darbību palīdzētu sabalansēt jaudīgi un lēti akumulatori. Šādi brīnumakumulatori pasaulē vēl atrodas izstrādes stadijā, savukārt tie, kas jau ir tapuši, ir dārgi. 

Latvijas zinātnieki iet citu ceļu. Viņi ir izstrādājuši un eksperimentāli pārbaudījuši impulsu ģeneratoru, kurš lietotu svina akumulatoru var padarīt vēlreiz izmantojamu. To nav iespējams izdarīt ar katru akumulatoru, turklāt atjaunot var tikai daļu no akumulatora kādreizējās jaudas. Tomēr tas būtu pilnīgi pietiekami, lai gūtu praktisku labumu – uzkrātu saražoto strāvas pārpalikumu, nodrošinot 1,2 līdz (dažādi kombinējot) 10 kW rezerves jaudas no akumulatoriem. Tādā veidā vecais automašīnas akumulators no bīstama atkrituma pārvēršas par derīgu iekārtu. Turklāt ir iespējams komplektēt vairākas uzkrāšanas iekārtas, uzkrātās jaudas apmēru palielinot. 

Ja mājoklī ir pietiekami kvalitatīva un ekonomiska akumulatoru sistēma, mikroģenerācijas iekārtu iespējas un nozīme ārkārtīgi pieaug. Akumulatoros uzkrātā enerģija ļauj nezaudēt mūsdienīgu dzīvesveidu – darbināt veļas mazgājamo mašīnu, elektrisko cepeškrāsni un izmantot citus civilizācijas sasniegumus. 

Pēc zinātnieku pētījumiem, siltuma tieša fiziska pārnese ir tikai viens no veidiem, kas var paaugstināt vielas (piemēram, ūdens) temperatūru. Iedarbojoties uz ūdeni ar mikroviļņiem, kā arī noteiktas frekvences skaņas un vibrācijas ģeneratoriem, var aktivēt tā molekulāros savienojumus un ūdens temperatūru paaugstināt daudz ekonomiskāk, piemēram, iespējams, drīz veļu varēs mazgāt, ūdeni uzsildot ar ultraskaņu. Arī modificētajos fotoelektriskajos saules paneļos slēpjas vēl neapgūta jauda. Apgaismojot paneļus ar speciālas formas gaismas viļņa impulsa palīdzību, paneļa gaismas aktīvajā slānī veidojas ierosme un tā ražība var vairākkārt pārsniegt impulsa lielumu. Daudzi ievērojami pasaules zinātnieki prognozē, ka brīdis, kad cilvēce iegūs lētu enerģiju, ir ļoti tuvu. 

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!