Kas labāk – savs serveris vai īrēti mākoņpakalpojumi?

Kas labāk – savs serveris vai īrēti mākoņpakalpojumi?

Uzņēmumi, kam ir nepieciešams glabāt tīklā pieejamus failus, uzturēt e-pastu u. c. pakalpojumus, tradicionāli bieži vien ir izvēlējušies iegādāties savu serveri, kas atrodas uzņēmuma telpās un uztur iekšējo tīklu. Tomēr mūsdienās daudzi uzņēmumi no šāda modeļa atsakās par labu mākoņpakalpojumiem (angļu val. Software as a Service – SaaS; ‘programmatūras pakalpojums’). Šis modelis nozīmē, ka uzņēmums ne tikai neuztur pats savu serveri, kam ir jāuztur dati un jānodrošina tiem piekļuve, bet arī par sev nepieciešamās programmatūras nodrošinājumu ļauj rūpēties citiem.

SIA Telia Latvija datu centra pakalpojumu vadītājs Norberts Osītis skaidro, ka dažnedažādākajām vajadzībām piemērotu datu centru un mākoņdatošanas pakalpojumu īre var būt izdevīga gan no fiziskās drošības, gan finansiālā aspekta: „Klients maksā tieši par tāda apmēra un funkcionalitātes piedāvājumu, kāds tam ir nepieciešams.”

Šādas mākoņdatošanas piemērs ir Office 365. Tā ir tā pati labi pazīstamā Microsoft Office biroja programmatūra, taču lietotājiem tā nav obligāti jāinstalē savos datoros. Tā vietā viņi tai var piekļūt attālināti kā abonētam tiešsaistē balstītam pakalpojumam, kas nodrošina teksta redaktora, e-pasta, izklājlapu un pārējo nepieciešamo funkcionalitāti. Eksistē arī daudzi citi uz līdzīgiem principiem balstīti mākoņpakalpojumi, kurus klienti var abonēt, aizmirstot par programmatūras instalēšanu, atjaunošanu, datu glabāšanu un rezerves kopijām. 

Tomēr, ja uzņēmumam jau ir pašam savs serveris, līdz šim izmantoto risinājumu un datu migrēšana var būt sarežģīta. Tādā gadījumā var apsvērt citu risinājumu – pārcelt savus serverus pie infrastruktūras pakalpojuma sniedzēja (Infrastructure as a Service – IaaS; ‘infrastruktūras pakalpojums’). „Šajā gadījumā jūsu serveri tiek virtualizēti un izvietoti pakalpojumu sniedzēja drošā infrastruktūrā,” stāsta N. Osītis. Šāds risinājums derēs, ja klienta fiziskie serveri savu laiku ir nokalpojuši un ir jāmaina. Izvēloties šo variantu, klients joprojām izmanto serveri ar tādām pašām iespējām kā iepriekš, taču viņam vairs nav jādomā par servera fiziskajām iekārtām – par to rūpējas pakalpojuma sniedzējs. 

Piemērotu datu centru  un mākoņdatošanas pakalpojumu īre var būt izdevīga gan no fiziskās drošības, gan finansiālā aspekta

Joprojām pastāv arī iespēja fiziski izvietot uzņēmuma serverus kādā datu centrā, kas piedāvā īrēt servera vietu un nodrošina telpas fizisko apsardzi, ugunsdrošības prasību ievērošanu, dzesēšanu, nepārtrauktu elektrības piegādi un interneta pieslēgumu. Speciāli pielāgotas telpas īre arī var būt izdevīgāka nekā par serveriem nepieciešamajiem apstākļiem rūpēties pašiem. 

Izvēloties datu centra pakalpojuma sniedzēju, ir jāievēro gan tas, kādās telpās tas darbojas, gan tas, kādas ar datu uzglabāšanu un apstrādi saistītās tehnoloģijas tiek izmantotas. N. Osītis uzsver, ka datu centra telpām ir jābūt aizsargātām no dažādiem apdraudējumiem. Ir svarīgi arī, lai būtiskākie datu centra uzturēšanas resursu avoti ir dublēti: ir jābūt vairākiem elektropiegādes pieslēgumiem un dīzeļģeneratoram, kas ieslēdzas strāvas zuduma gadījumā, vairākām dzesēšanas sistēmām, vairākiem datu pārraides savienojumiem ar atšķirīgiem pakalpojumu sniedzējiem.

„No ārpuses, protams, ir grūti izvērtēt, cik lielā mērā kurš pakalpojumu sniedzējs ievēro šīs prasības,” atzīst N. Osītis, „taču var paļauties uz neatkarīgu auditoru slēdzieniem, uz kuru pamata tiek izsniegti kvalitātes sertifikāti.” Par atbilstīgu līmeni liecina, piemēram, kvalitātes vadības sertifikāts ISO 9001 un drošības pārvaldības sistēmas sertifikāts ISO 27001. Uzņēmumiem, kas darbojas finanšu jomā, būtiska ir atbilsme maksājumu karšu nozares datu drošības standartam PCI-DSS. 

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!