Jaunie norēķinu pakalpojumi – ātri, ērti un droši

Jaunie norēķinu pakalpojumi – ātri, ērti un droši

Eiropa veicina konkurenci

Tradicionāli finanšu pakalpojumu jomā ir dominējušas komercbankas – tās uztur norēķinu kontus, izdod maksājumu kartes, nodrošina pārskaitījumus. Taču paralēli tam pašlaik aizvien attīstās jaunas tehnoloģiju iespējas, kas vai nu padara jau zināmos finanšu pakalpojumus pieejamākus, vai arī piedāvā jaunus. Dažkārt šādus risinājumus izstrādā pašas bankas kā daļu no centieniem vairot savu pievilcību klientu acīs, bet citkārt finanšu jomā darbības nišas saskata arī jauni, ar bankām tieši nesaistīti uzņēmumi. 

Jauno finanšu tehnoloģiju (angļu val. FinTech) attīstībā nozīmīga ietekme ir arī Eiropas Savienības (ES) maksājumu pakalpojumu direktīvai. Šis dokuments ir izstrādāts, lai stiprinātu finanšu transakciju dalībnieku aizsardzību un vienlaikus nodrošinātu iespēju šajā nozarē iesaistīties arī jauniem spēlētājiem, kuri nepārstāv bankas. Regulā citstarp ir paredzēti vienoti standarti, kas trešo pušu izstrādātajiem risinājumiem ļauj iekļauties jau pastāvošajās norēķinu infrastruktūrās un nodrošināt finanšu transakcijas. 

2018. gadā spēkā stāsies minētās direktīvas atjauninātā versija (PSD2), kas faktiski izbeigs komercbanku monopolu pār savu klientu kontu informāciju un maksāšanas pakalpojumiem un ļaus uz banku rīcībā esošo datu un infrastruktūras pamata veidoties jauniem finanšu pakalpojumiem. Varbūt jau pavisam tuvā nākotnē klienti rēķinus maksās un savus tēriņus analizēs savā Facebook vai Google kontā vai arī izmantos kādu no jaunradīto uzņēmumu izstrādātajiem risinājumiem, taču vienlaikus viņu nauda turpinās glabāties tajā pašā bankas kontā.

Maksājumi kļūst zibenīgi

Svarīgs elements maksājumu procesā ir ātrums, kādā nauda pēc darījuma nonāk no viena konta otrā. Starpbanku naudas pārskaitījumi var aizņemt vairākas stundas vai pat dienas, tomēr šajā jomā pakāpeniski tiek ieviesti uzlabojumi. Latvijas Banka ir izstrādājusi zibmaksājumu risinājumu – starp komercbankām, kas tam ir pieslēgušās, maksājumu uzdevumi tiek izpildīti nekavējoties. „Pagaidām gan ne visas bankas šo sistēmu izmanto,” atzīst Jānis Paksis, Nordea digitālo bankas produktu un pakalpojumu attīstības daļas vadītājs Baltijas valstīs. „Vairākas bankas strādā ar savu māteskompāniju izstrādātajiem maksājumu izpildes risinājumiem, kas nav pieslēgti jaunajai sistēmai.” 

Pašlaik ES līmenī notiek virzība uz ātro maksājumu shēmu SCTInst (SEPA Credit Transfer Instant) eirovalūtā, kas darbotos vienotajā eiro maksājumu telpā (SEPA). SCTInst ir paredzēts naudas transakciju noslēgt, ilgākais, 10 sekunžu laikā. Shēmas ieviešanas procesā gan ir iespējami arī dažādi šķēršļi.

Nodrošinātu iespēju šajā nozarē iesaistīties arī jauniem spēlētājiem, kuri nepārstāv bankas

„Eiropas bankās ir dažāds tehnoloģiskais nodrošinājums, kas varētu būt ierobežojums ātrai risinājuma ieviešanai visas Eiropas līmenī,” skaidro J. Paksis. „Latvija ar savu zibmaksājumu risinājumu ir viena no pirmajām šajā jomā.”

Norēķināties var it visur

Mūsdienās norēķinu procesā aizvien vairāk palīdz mobilo tālruņu u. c. viedierīču sniegtās iespējas, piemēram, arī Latvijā bankas komersantiem piedāvā iegādāties minitermināļus (mobile point of sale – mPOS; ‘mobilais pārdošanas punkts’) – maksājumu karšu lasītājus, kas darbojas kopā ar mobilo tālruni. Šī tehnoloģija krietni paplašina to komersantu loku, kas saviem klientiem var nodrošināt iespēju par pirkumu norēķināties ar karti neatkarīgi no tā, kur darījums notiek. 

Par pirkumu var samaksāt, terminālim pietuvinot savu mobilo tālruni

Nākamais līmenis ir bezkontakta maksājumi. Tie attiecas ne tikai uz banku kartēm, kuras ļauj norēķināties, karti vienkārši pietuvinot terminālim. Datu pārraides tehnoloģija, kas to padara iespējamu, – NFC (near field communication ‘tuva darbības lauka sakari’) – ir pieejama arī daudzos viedtālruņos. Tas, savukārt, nozīmē, ka ir iespējama arī norēķināšanās, neizmantojot bankas karti vispār. Par pirkumu var samaksāt, terminālim pietuvinot savu mobilo tālruni.

Mazāka komisijas maksa

Mūsdienās aizvien biežāk ir sastopami biznesa modeļi, kuru pamatā ir mikromaksājumi – norēķini ar samērā nelielām naudas summām. Šādi darbojas, piemēram, uzņēmumi, kas tiešsaistē pārdod mūziku, mobilās lietotnes vai saturu: iekasējot mazliet naudas no daudziem pircējiem, var sanākt rentabls bizness. 

Taču tas ir iespējams vien tad, ja ir pieejama atbilstīga infrastruktūra, kas maksājumus padara ne tikai ērtus, bet arī lētus. Banku piedāvātie tradicionālie risinājumi ar standarta komisijas naudu mikromaksājumu gadījumā nav izdevīgi. Šī ir niša, kurā attīstās jauni maksāšanas pakalpojumi.

Piemēram, pasaulē plaši zināmais tiešsaistes naudas pārvedumu pakalpojums PayPal par mazu naudas summu pārskaitījumiem piemēro samazinātu komisijas maksu. Zviedrijā ir radīta mikromaksājumu sistēma Swish, kas ļauj zibenīgi gan pārskaitīt naudu starp privātpersonām, gan norēķināties par pirkumiem. 

Arī Latvijā ir pieejami nebanku uzņēmumu nodrošināti pakalpojumi, kas piedāvā jaunus veidus, kā sūtīt un saņemt naudu. Viens no tiem ir Monea – lietotne, kas ļauj veikt pārskaitījumus starp privātpersonām. Nauda tiek pārskaitīta pāris minūšu laikā, pat ja darījuma dalībnieku konti ir dažādās bankās.

Drošība rokrokā ar ērtumu

Līdztekus tam arī bankas pašas izstrādā un ievieš dažādus jauninājumus, kas ne tikai sniedz jaunas iespējas, bet arī uzlabo pakalpojumu drošību. Piemēram, Nordea bija pirmā banka Baltijā, kas sāka izmantot biometriskās autentifikācijas metodes – klientu identifikācijai transakcijas laikā tagad var izmantot pirkstu nospiedumus. 

„ES jaunajās regulās ir formulēti strikti klientu identifikācijas un datu drošības noteikumi. Tajā pašā laikā klienti kļūst bezrūpīgāki, ne vienmēr izvērtējot visas interneta vietnes, ko apmeklē, un neiepazīstoties ar noteikumiem, kuri jāapstiprina pirms satura lietošanas,” stāsta J. Paksis. Šādos apstākļos finanšu pakalpojumu sniedzēji cenšas sistēmas veidot tā, lai līdz minimumam ierobežotu nepatīkamus pārsteigumus, taču neupurētu sistēmu lietošanas ērtumu. 

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!