Jauna video satura platforma

Jauna video satura platforma

Uzņēmums Telia Latvija ir radījis mākoņskaitļošanas vidē balstītu videoplatformu un rīku video satura izplatīšanai Telia Cloudy CDN, kas ļauj raidorganizācijām, OTT satura piegādātājiem (angļu val. over-the-top content providers ‘audiovizuāla tiešsaistes satura piegādātāji, kas paši nav e-sakaru pakalpojumu un tīkla nodrošinātāji’) un tiešsaistes video publicētājiem uztvert, atskaņot, glabāt, kodēt, pārkodēt, aizsargāt, publicēt un straumēt video saturu gandrīz neierobežotam skaitam skatītāju internetā, lai kurā pasaules malā tie atrastos. Ar šo rīku uzņēmums jau ir apguvis vietējo tirgu un guvis pirmos panākumus eksporta tirgos, pierādot sevi kā cienīgu konkurentu globālajiem milžiem Amazon, Google, Brightcove un Ooyala.

Telia Cloudy CDN – inovācija ik uz soļa

Telia Latvija mākoņskaitļošanas jomā darbojas jau vairāk nekā piecus gadus, šajā laikā kļūstot par mākoņskaitļošanas līderi Latvijā. Sniegto mākoņpakalpojumu apjoms ar katru gadu palielinās, jau pārsniedzot 20 % no kopējā uzņēmuma apgrozījuma. „Lielākais efekts, ko esam guvuši no savas pievēršanās mākoņskaitļošanas biznesam, nav novērtējams finansiālā izteiksmē, kas gan nešaubīgi ir svarīgi. Galvenais ieguvums ir mūsu pašu – darbinieku, sākot ar pārdevējiem, beidzot ar programmētājiem, – spēja izlauzties no klasiskās telesakaru industrijas smagnējuma un lēnīguma un sākt inovēt, eksperimentēt, meklēt mūsu zilo okeānu, sadarboties ar klientu, nevis sausi pārdot,” panākumus komentē uzņēmuma komercdirektors Mārtiņš Paurs. 

Videoplatforma Telia Cloudy CDN ir jaunākais risinājums – tehnoloģiju un programmatūras kopums, kas atvieglo liela apjoma videofailu glabāšanu, apstrādi, aizsardzību no neautorizētas skatīšanās, izplatīšanu jeb straumēšanu internetā, ierakstīšanu u. c. darbības. Pats par sevi katrs no sistēmas elementiem varbūt nav jaunums – vienā vai otrā veidā ticis izmantots jau gadiem, taču īstā inovācija ir šos elementus apvienot vienā, integrētā sistēmā, kas būtiski atvieglo video satura īpašnieku uzdevumu savu saturu padarīt pieejamu skatītājiem ērtā, vienkāršā, baudāmā, bet reizē drošā un stabilā veidā, nebaidoties, ka kādā brīdī varētu apsīkt serveru jaudas, izbeigties diska vieta, saturam varētu piekļūt neautorizēti skatītāji.

Mākoņpakalpojumu apjoms ar katru gadu palielinās 

To, ka šī ir jauna industrija ar lielu potenciālu, pilnīgi noteikti pamato analītiķu prognozes, piemēram, tehnoloģiju milzis Cisco prognozē, ka 2019. gadā vairāk nekā 80 % no pasaules interneta datu kopējās plūsmas veidos tieši video saturs. Agrāk TV satura piedāvājums bija statisks un to varējām vērot tiešraidē, tagad arvien populārāki kļūst t. s. popup (tematiskie jeb izvēlnes) TV kanāli un video saturs pēc pieprasījuma (video on demand ‘pieprasījumvideo’), kas daudzkārt palielina satura īpašnieku vajadzību pēc elastīgas, mērogojamas videoplatformas, kas ir pieejama bez fiksētas abonēšanas maksas, norēķinoties tikai par faktisko lietojumu, piemēram,jo vairāk skatītāju, jo lielāka ir maksa par straumēšanu; jo lielāka videofailu bibliotēka, jo lielāka ir maksa par diska vietas lietojumu; u. tml. TV industrijā, kas savā būtībā ir viena no konservatīvākajām industrijām, tā ir būtiska inovācija, un mākoņskaitļošanas, kurā jau sen pastāv mainīgās maksas princips – maksā par faktiski patērēto resursu, lietošana platformas darbībā to padara par realitāti.

Neveiksme – obligāts veiksmes priekšnoteikums

Pirmos soļus uz tiešsaistes videoplatformu Telia Latvija spēra gandrīz pirms astoņiem gadiem. Lai gan ideja bija laba un dzīvotspējīga, ar daudziem tam laikam inovatīviem risinājumiem, internets kā satura piegādes medijs vēl nebija atbilstīgi novērtēts un tirgū tika uztverts kūtri. 

„Lai gan projekts tika slēgts, gūtās zināšanas un pieredze paliek, un tās tika liktas lietā pirms trim gadiem, kad daļēji veiksmes, daļēji sagadīšanās, daļēji pašu nenogurstoša darba un gadiem uzturētu kontaktu rezultātā kādas globālas video satura jomā strādājošas kompānijas Eiropas struktūrvienību pārliecinājām, ka spējam visu to pašu (un vēl labāk) nekā tās ierastie sadarbības partneri – milzīgās smagnējās, birokrātiskās globālās telesakaru kompānijas. Saņēmuši uzticību, atjaunojām vecās iestrādnes un, mēnešiem strādājot ar 200 % atdevi, sasniedzām rezultātu, kas apmierināja pasūtītāju. Kopš tās dienas attīstība ir nemitīga, un to var raksturot ar vienu vārdu – veiksme,” lepodamies stāsta Mikus Ozols, Telia Latvija izpilddirektors.

Būtiski uztvert klientu kā partneri

Viens no redzamākajiem Telia Cloudy CDN lietotājiem ir pasaulē zināmā modes video kompānija FashionTV. Lai gan kompānijai nav nekāda tieša sakara ar Latviju, bizness vienmēr atrod efektīvāko ceļu, kā rezultātā FashionTV ir uzticams Telia Cloudy CDN platformas lietotājs un… piedalās arī platformas attīstībā, sniedzot būtisku ieguldījumu brīžos, kad ir jāizvērtē platformas attīstības ceļi, jāpieņem lēmums par jaunu funkciju ieviešanu, investīcijām. FashionTV ir kā lakmusa papīriņš, ar kuru var pārbaudīt vienas vai otras funkcijas nepieciešamību, vērtību, vajadzību. 

„Pamatoti FashionTV saucam par design partner jeb izstrādes partneri, jo, pateicoties tam, esam spējuši ieturēt noteiktu, fokusētu kursu platformas izstrādē, atmetot liekos, t. s. nice to have (patīkamos) uzdevumus un koncentrējot spēkus uz must have (nepieciešamajiem) uzdevumiem. Starp citu, nākotnes prasību saraksts jau ir tik liels, ka ir nepieciešami trīs gadus ilgi programmēšanas darbi, lai to īstenotu, bet klienti ir gatavi gaidīt un līdzdarboties. Tātad tā ir patīkama problēma, ko risināt!” nākotni ieskicē M. Paurs.

Arī atzinība

Brīdī, kad pirmie rezultāti ir izjusti, Telia Latvija spēra drosmīgu soli un savu lolojumu – videoplatformu Telia Cloudy CDN – atrādīja pasaulē lielākajā video un TV jomas izstādē International Broadcasters Convention 2017, kas risinājās 2017. gada septembrī Amsterdamā. Neapjaušot iespējamo konkurenci, uzņēmums guva pārliecību, ka, lai gan tam ir daži sekotāji, tik pilnīgu un funkcijām bagātu platformu, kas vienlaikus būtu pieejama pašapkalpošanās vidē un ir pilnīgi automatizēta, nepiedāvā neviens. Uzņēmums nevarēja sūdzēties par apmeklētāju trūkumu: 10 darbinieki, pavadot izstādes stendā piecas ārkārtīgi intensīvas dienas, detaļās pārrunāja iespējamo sadarbību ar vairākiem simtiem interesentu. Vairāki no viņiem ir uzsākuši platformas testus, un ir sagaidāms, ka tuvākajā laikā klientu sarakstu papildinās vēl daži pasaulē zināmi vārdi. 

Pēc izstādes Telia Latvija pieteicās Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras eksporta un inovāciju balvai, priekšplānā izvirzot tieši produktu Telia Cloudy CDN. Pirmais panākums ir gūts – Telia Latvija ir starp finālistiem. Lai gan uzņēmums lepojas ar savu veikumu, tam ir daudz cienīgu konkurentu, un katrs no tiem var iegūt šo balvu. Jo vairāk inovatīvu un eksportspējīgu produktu būs Latvijā, jo labāk te visiem klāsies, un vismaz Telia Latvija darbinieki ir enerģijas pilni ieguldīt tajā savu artavu. 

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!