5 viedo tehnoloģiju tendences biznesam

5 viedo tehnoloģiju tendences biznesam

5G un lietu internets

Vadi ir vakardiena, nākotne pieder mobilajiem sakariem. Jaunās paaudzes (5G) tīkls ir viens no pēdējā laika karstākajiem tematiem, runājot par tehnoloģiju attīstību, un ne velti. 5G nav vienkārši ātrāks internets, kā bieži domājam. Tas ir datu savienojums ar superātru reakciju, ar spēju apstrādāt milzīgu informācijas apjomu ātrāk nekā jebkad, vienlaikus nodrošinot desmitkārtīgu
enerģijas patēriņa samazinājumu. Visi šie priekšnosacījumi ir nepieciešami, lai īstenotu industriālā lietu interneta un mākslīgā intelekta priekšrocības mūsu ikdienā. Tā ir iespēja gudrāk organizēt darbu, paveikt vairāk un ātrāk, audzējot konkurētspēju ne tikai vietējā, bet arī starptautiskajā tirgū. 

LMT prezidents Juris Binde un Nokia 5G programmas vadītājs Kai Sahala vienojas par sadarbību 5G attīstīšanā

Šobrīd operatori vēl gatavojas 5G, bet biznesa tehnoloģijas jau attīstās, tāpēc daudz ko var paveikt arī 4G tīklā. Tagad, sākot izmantot robottehnoloģijas, dažādus lietu interneta sensorus un mērierīces vai lielo datu analīzi, reizē ar 5G pavērsies pilnīgi jauni apvāršņi, tāpēc jau laikus ir jāgatavojas un jādomā, kā 5G potenciālu ieviest un izmantot ātrāk nekā konkurentiem.

Dronu tehnoloģijas

Arvien aktīvāk savu biznesa potenciālu piesaka dronu tehnoloģijas. Pagaidām izplatītākais veids, kā Latvijā izmanto dronu risinājumus, ir teritorijas apsekošana, piemēram, lauksaimniecībā vai mežsaimniecībā. Drona iegūtie attēli ļauj novērtēt jaunaudžu kvalitāti, applūdušās teritorijas vai tml., aiztaupot nepieciešamību cilvēkam pašam lieku reizi doties uz attālām vai grūti pieejamām vietām. Amerikā dronus jau pagājušā gada nogalē sāka izmantot pirkumu piegādei, piemēram, Amazon. Šveicē testa režīmā droni pārvadā analīžu paraugus starp slimnīcām. DHL Vācijā izmanto dronus paku pārvadāšanai starp saviem pakomātiem vietās, kur ir apgrūtināta autosatiksme, – kalnainajos apvidos un uz salām, kurp kursē tikai prāmji. Savukārt Dubaijā pasažierus sāks pārvadāt dronu taksometri.

Viedās tehnoloģijas lauksaimniecībā

Lielie dati

Ikviena uzņēmuma rīcībā šobrīd ir neiedomājami daudz datu. Bieži vien mēs to nemaz neapzināmies un nepamanām, tomēr, šos datus mērķtiecīgi izmantojot, konkurētspējas potenciāls ir milzīgs – no klientu paradumu analīzes līdz darbinieku noslodzes un darba efektivitātes plānošanai un vērtēšanai. Tāpēc arvien plašāk tiek izmantotas uzņēmuma resursu vadības, klientu attiecību vadības sistēmas, datu analītikas un vizualizācijas rīki, kas momentāni, bieži vien pat mobilajā ierīcē, nodrošina pieeju aktuāliem, pārskatāmiem, labi uztveramiem datiem. Jo ātrāk ieraugām kādu biznesa tendenci – augšupejošu vai lejupejošu, jo ātrāk varam pieņemt pārdomātus lēmumus, lai samazinātu riskus un izmantotu biznesa iespējas.

Datorredzība un mašīnmācīšanās

Mašīnmācīšanās ir labs palīgs datu izmantošanā. Vienkārši runājot: ja spējam mašīnai iemācīt mācīties, tad tā ar laiku kļūst mums par arvien precīzāku un labāku palīgu informācijas analīzē un lēmumu pieņemšanā. Mašīnmācīšanās lietojums ir gandrīz neierobežots – no digitālajiem asistentiem jeb t. s. čatbotiem (tērzēšanas robotiem) līdz viedās pilsētvides risinājumiem, kur mobilais tālrunis palīdz atrast labāko stāvvietu pilsētā vai vadīt transporta plūsmu pie iepirkšanās centra.

Datorredzība palīdz atrast brīvu stāvvietu, ietaupot laiku un nervus

Mobilie biznesa rīki un mākoņpakalpojumi

Mobilitāte un elastīgs darbs šajā desmitgadē ir uzsākuši savu uzvaras gājienu. Kādreiz mobilitātes sasniegums bija spēja īpašas nepieciešamības gadījumā nosūtīt e-pastu ar darba materiāliem no darba uz mājām, lai varētu pagūt paveikt nepieciešamo. Tagad arvien biežāk darbinieki vismaz noteiktu daļu laika strādā attālināti – no mājām, ceļā, komandējumos. Klientu attiecību vadības risinājums mobilajā ierīcē vai mobila zvanu centrāle jau ir realitāte, kas nodrošina biznesa elastību, mērogojamību un izmaksu pieejamību, pateicoties mākoņpakalpojumiem un kvalitatīvai interneta infrastruktūrai.

Bezpilota tehnoloģijas: arī Latvijā notiek autonomo auto testi

Mobilās tehnoloģijas izmantojamas drošības un valsts aizsardzības risinājumos

  • Droni Latvijā ir vismaz septiņi dronu ražotāji. Dronu tehnoloģijās, jo īpaši dronu vadības programmatūras izstrādē, Latvijai ir spēcīgas pozīcijas. Mūsu valstī tika radīts pasaulē pirmais drons, kas seko objektam, kā arī veikts pasaulē pirmais lēciens ar izpletni no drona. SIA Latvijas mobilais telefons (LMT) šobrīd attīsta dronu tehnoloģijas nelielu paku pārvadāšanai ierobežotās teritorijās. Vēl notiek izpētes darbi dažādās nozarēs, bet, visticamāk, pavisam drīz jau redzēsim dronu pakalpojumus arī darbībā.
  • Lielie dati Izmantojot datus par mobilo sakaru aktivitāti, Latvijas Universitāte sadarbībā ar LMT ir izstrādājusi datu analīzes modeli, kas ļauj reāllaikā analizēt atsevišķu teritoriju ekonomisko aktivitāti, vērtēt infrastruktūras investīciju potenciālo atdevi.
  • Datorredzība Datorredzību jau šobrīd izmanto veikalos plauktu apsekošanai, lai operatīvi papildinātu izpirktos produktus. Uz ielām mašīnmācīšanās risinājumi palīdz analizēt transporta plūsmas un braukšanas apstākļus, samazināt satiksmes negadījumu risku. Nākotnē bezpilota auto tehnoloģiju neironu tīkli pazīs ceļu, izmantojot datorredzību, ne tikai ideālos braukšanas apstākļos, bet arī tad, kad tas ir klāts lapām vai sniega aizputināts.
  • Mobilie rīki Mobilais zvanu pārvaldnieks ir klientu apkalpošanas zvanu centrāles mobilā alternatīva, kas ir izmaksu efektīva, ātri un vienkārši konfigurējama un mērogojama – izmantojama gan trīs, gan 300 darbinieku uzņēmumā. 

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!