Aizvien pievilcīgāka jaunu uzņēmumu radīšanai kļūst Pierīga

Aizvien pievilcīgāka jaunu uzņēmumu radīšanai kļūst Pierīga

Pēc Lursoft iegūtajiem datiem - pērn Latvijā reģistrēti vairāk nekā desmit tūkstoši jaunu uzņēmumu, konkrētāk, 10 443, kas ir par 2% jeb 217 mazāk nekā 2018. gadā. Lai arī jaunradīto kompāniju skaits samazinājies, ikvienu Latvijas pilsētu papildinājis vismaz viens jauns uzņēmums. Vienlaikus tendence rāda, ka uzņēmējdarbības uzsākšanai par pievilcīgu vietu vairs netiek uzskatīta Rīga. 

Uzņēmuma reģistrēšanai patīkamāko, izdevīgāko, ērtāko un visādi citādi uzņēmējam labāko vietu tops mainās ik gadu, īpaši tas novērojams Latvijas lielāko pilsētu vidū.

Piemēram, Jūrmalā, Jelgavā, Daugavpilī un Ventspilī jaunradīto uzņēmumu skaits pērn pārsniedza 2018. gada rādītāju. Vienlaikus Rīgā, Liepājā, Valmierā un Jēkabpilī 2019. gadā, salīdzinot ar gadu iepriekš, vērojams jaunu reģistrētu uzņēmumu sarukums. Protams, ikvienai pašvaldībai iepriecinošas ziņas ir tad, ja tajā reģistrēts vairāk uzņēmumu nekā likvidēts. Šāda situācija pērn bijusi 23 pašvaldībās. Lielākais jaunradīto uzņēmumu skaits attiecībā pret likvidētajiem fiksēts Iecavas novadā, kur pērn reģistrēti 60 jauni uzņēmumi, taču likvidēti 39 komersanti.

Kamēr vienā Latvijas pašvaldībā jaunu uzņēmumu skaits palielinās, bet citā – samazinās, viens reģions jaunradīto komersantu skaita ziņā īpaši izceļas. Tendence rāda, ka uzņēmēji kā mājvietu savam lolojumam aizvien biežāk izvēlas Pierīgas reģionus. Piemēram, Garkalnes novadā 2019. gadā reģistrēti 107 jauni uzņēmumi. Tas krietni pārspēj 2018. gada statistiku, kad šajā novadā savu biznesa ideju uzņēmēji transformēja 70 uzņēmumos.

Lursoft dati atklājuši arī tendenci, ka aizvien biežāk sevi piesaka tie, kam iepriekšēja pieredze uzņēmuma vadīšanā nav bijusi. 2019. gadā no vairāk nekā 11 000 fiziskām personām, kas reģistrējušas jaunu uzņēmumu, lielākā daļa jeb 53,6% bijuši tādi, kam tas ir pirmais uzņēmums. Vienlaikus tie uzņēmēji, kam ir zināma pieredze biznesā un uzņēmuma vadīšanā, nereti paplašina savu darbību. Pērn tādi bijuši vairāki uzņēmēji, kas nolēmuši paplašināt savu biznesu, reģistrējot klāt jaunus uzņēmumus – kāds vienu, kāds veselus sešus.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Izstāžu centrs Ķīpsala, Rīga
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!