Kosmosā nosūtīts līdz šim jaudīgākais teleskops, kas pētīs Visuma veidošanos

Kosmosā nosūtīts līdz šim jaudīgākais teleskops, kas pētīs Visuma veidošanos

Kosmosa industrijā šie Ziemassvētki aizritēja pavisam īpaši. Pēc teju 15 gadu ilgas gatavošanās kosmosā beidzot tika palaists visu laiku jaudīgākais, bijušā NASA vadītāja Džeimsa Veba vārdā nosauktais kosmosa teleskops, kas aizstās līdzšinējo Habla teleskopu. 

Teleskops tika palaists 25. decembra rītā pēc vietējā laika no Francijas kosmodroma Franču Gviānā. Tā galamērķis atrodas 1,6 miljonu kilometru attālumā no Zemes, kur tas pētīs Visuma veidošanos pēc Lielā sprādziena, ieskaitot galaktikas, melnos caurumus, jaunas planētas un meklēs kādas dzīvības pazīmes.

Džeimsa Veba teleskops ir sešas reizes lielāks un līdz pat 100 reizēm jutīgāks par Habla teleskopu, kas kosmosa izpētē tika izmantots jau kopš 1990. gada. 

Džeimsa Veba teleskops sastāv no diviem galvenajiem elementiem - spoguļa, kas veidots no 18 ar zeltu pārklātiem sešstūra segmentiem, un tenisa kortu lieluma saulessarga. Visa šī konstrukcija atvērsies ceļā uz galapunktu. Sākotnēji tika prognozēts, ka teleskopa degviela pietiks nākamajiem pieciem līdz desmit gadiem, taču jaunākajā analīzē atklāts, ka savu misiju Džeimsa Veba teleskops būs spējīgs veikt vismaz desmit gadus - līdz 2031. gadam.

Džeimsa Veba teleskops radīts, sadarbojoties NASA, Eiropas Kosmosa aģentūrai un Kanādas Kosmosa aģentūrai. Sākotnēji to bija plānots palaist jau 2007. gadā, taču negaidīti lielo izmaksu dēļ to nācās pārveidot. 2016. gadā teleskops tika uzskatīts par pilnībā gatavu, taču atkal gadījās šķēršļi, kas liedza to palaist. Pēc tam Covid-19 pandēmija izjauca visus plānus un tā palaišanu atlika līdz 2021. gadam. Arī decembrī laikapstākļu dēļ tā palaišanu nācās pārcelt nedēļu vēlāk, līdz ar to Džeimsa Veba teleskops kosmosa tika palaists 25. decembrī. Jāpiebilst, ka šo teju 15 gadu laikā teleskopa izmaksas pieauga trīs reizes - līdz desmit miljardiem dolāru. 

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113

SIA BiSMART
Reģ. Nr. 40203056850
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!