RTU rada inovatīvu iekārtu ūdens kvalitātes pārraudzībai un uzturēšanai

RTU rada inovatīvu iekārtu ūdens kvalitātes pārraudzībai un uzturēšanai

Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) informē, ka RTU zinātnieku un inženieru sadarbības rezultātā izstrādāts prototips ūdensvadu skalošanas iekārtai. Skalojot ūdensvadus, iekārta iegūst datus par ūdens kvalitāti un nosūta tos zinātniekiem, lai operatīvi lemtu par rīcību nemainīgi augstas dzeramā ūdens kvalitātes uzturēšanai.

RTU Ūdens pētniecības un vides biotehnoloģiju laboratorijas vadošais pētnieks Jānis Rubulis skaidro, ka pašvaldībām nereti ir nepieciešama palīdzība ūdens kvalitātes uzlabošanai ūdensvada tīklos. Ūdensvadu skalošana ir jāveic regulāri, lai mazinātu ūdens saduļķošanās riskus, kas ir regulāri novērota parādība. To visbiežāk izraisa ūdensvadu projektēšanā ietvertā prasība par papildu drošību ugunsdzēsības vajadzībām.

Lai skalošanu padarītu efektīvāku, zinātnieki sadarbībā ar RTU Zinātnes un inovāciju centra inženieriem un zinātniski tehniskās firmas “Lāsma” speciālistiem radījuši prototipu jaunai skalošanas iekārtai. Tā aprīkota ar sensoriem, kuri apkopo informāciju par ūdens caurplūdi, spiedienu un duļķainību.

Dati tiek nosūtīti zinātniekiem, lai analizētu un izstrādātu priekšlikumus ūdensvadu skalošanai.

Iekārtas ekspluatācija ir vienkārša un neprasa zinātnieku klātbūtni. Ūdenssaimniecības uzņēmuma pārstāvji to pieslēdz pie ugunsdzēsības hidranta, padod ūdeni skalošanai un ar vienu pogu ieslēdz datu reģistrāciju. 

Būtiski, ka iekārta ir mobila. RTU Zinātnes un inovāciju centra Inovatīvu produktu izstrādes nodaļas inženieri to veidoja pēc Ūdens pētniecības un vides biotehnoloģiju laboratorijas speciālistu norādēm, domājot par funkcionalitāti un lietojamību. RTU Zinātnes un inovāciju centra Inovatīvu produktu izstrādes nodaļas projektu vadītājs Kristens Raščevskis norāda, ka iekārta ir kompakta, viegli pārvietojama un pieslēdzama pie hidranta. Tajā iestrādātās mērierīces un testa ierīces ir noslēgtas, pasargājot tās no apkārtējās vides ietekmes. Vienlaikus mērierīcēm ir viegli piekļūt, lai nolasītu rādījumus. 

Jāpiebilst, ka pirms iekārtas nodošanas ekspluatācijā tā ar “Rīgas ūdens” atbalstu veiksmīgi izmēģināta Ķīpsalā.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Izstāžu centrs Ķīpsala, Rīga
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!