Maijā efektīvākai cīņai pret vīrusu iesaistīs pašu radītu mobilo aplikāciju

Maijā efektīvākai cīņai pret vīrusu iesaistīs pašu radītu mobilo aplikāciju

Iepriekš tika ziņots, ka tehnoloģiju giganti “Apple” un “Google” izstrādā kopīgu koronavīrusa izsekošanas sistēmu, brīdinot lietotājus, ja tie bijuši saskarē ar Covid-19 inficētu personu. Tikmēr maijs atnesīs patiešām iepriecinošus jaunumus vīrusa mazināšanas jomā Latvijā – IKT uzņēmumi strādā pie lietotnes izstrādes, kas palīdzēs efektīvāk noteikt ar Covid-19 sasirgušo kontaktpersonas un iespējamus inficētos.

Tehnoloģiju uzņēmuma MakIT” valdes priekšsēdētājs Arvis Zeile stāsta, ka lietotne līdz šim testēta trīs nedēļas un to līdz maija vidum plānots izstrādāt līdz galam.

Norādīts, ka iedzīvotāji šo aplikāciju varēs lietot brīvprātīgi un bezmaksas, tikmēr risinājuma izstrādāji pauž cerību, ka sākumā to varētu izmantot ap 400 000 interesentu.

Zeile uzsvēra, ka risinājums būtiski atbalstīs Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologus, ļaujot efektīvāk un ātrāk identificēt saslimušā kontaktpersonas. Tāpat lietotne sniegs informāciju par Covid-19 simptomiem un rīcību saslimšanas gadījumā.

Lai lietotne varētu pilnvērtīgi darboties, to būs nepieciešams instalēt savā viedtālrunī un atstāt ieslēgtu Bluetooth, kas palīdzēs sakontaktēties ar citām ierīcēm, kas atrodas ne tālāk kā divu līdz četru metru rādiusā. Ja iedzīvotājs būs saslimis ar Covid-19, viņam tiks izsniegts īpašs kods, kas jāievada lietotnē. Pēc tam automātiski tiks izpildīta funkcija, kas noteiks, vai slimnieka ierīce bijusi kontaktā ar citām ierīcēm, kurās instalēta minētā aplikācija. Tikmēr lietotnē esošie dati uzglabāsies divas nedēļas. Runājot par datu privātumu, Zeile uzsvēra, ka risinājums ietver šifrētu informācijas apmaiņu, tādējādi aplikācijā kontaktpersonas uzrādīsies anonīmi. 

Lietotnes izstrādē piedalījusies virkne iesaistīto, piemēram, tehnoloģiju uzņēmumi: “LMT”, “MakIT”, “TestDevLab”, “Zippy Vision”, “ITcentrs”, ka arī nevalstiskās organizācijas “TechHub Riga” līdzdibinātājs Andris Bērziņš. No akadēmiskā sektora palīdzīgu roku sniedz Latvijas Universitāte, savukārt no valsts puses atbalsta Valsts prezidents un Valsts prezidenta kanceleja, SPKC, Veselības ministrija, Datu valsts inspekcija un NATO StratCom.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!