Latvijā sāk ieviest viedās, pārvietojamās meteo stacijas, lai palīdzētu lauksaimniekiem pieņemt gudrākus un datos balstītus lēmumus. Šīs stacijas ļaus samazināt ražošanas izmaksas un uzlabot ražas efektivitāti. Pirmā meteo stacija jau uzstādīta Jelgavā. Līdz gada beigām līdzīgas ierīces plānots izvietot visos Latvijas reģionos, kā arī Lietuvā un Igaunijā. Projektu īsteno uzņēmumi Linas Agro un Dotnuva Seeds.
Viedās meteo stacijas aprīkotas ar moderniem sensoriem un tehnoloģijām, savukārt to iegūtos datus analizē mākslīgais intelekts, palīdzot prognozēt labāko laiku ražas novākšanai, stādīšanai un citiem būtiskiem lauksaimniecības darbiem. Iekārtas vāc reāllaika datus par laikapstākļiem un augu stāvokli. Tās mēra lietu, vēju, temperatūru, saules starojumu, augsnes mitrumu, lapu temperatūru, ūdens līdzsvaru un citas būtiskas pazīmes, kas ietekmē kultūraugu augšanu.
Apkopotie dati ļauj prognozēt laikapstākļus pat desmit dienas uz priekšu, kā arī sekot līdzi augu attīstības stadijām un veselības rādītājiem, kas palīdz lauksaimniekiem pieņemt precīzākus lēmumus.
Datu analīze palīdz arī noteikt piemērotāko laiku augu aizsardzības līdzekļu lietošanai un agrīnai slimību profilaksei. Tāpat meteo stacijas var brīdināt par potenciāliem riskiem, kā karstuma viļņi vai salnas, kas var ietekmēt ražas kvalitāti. Izmantojot iegūtos datus, iespējams arī izvēlēties piemērotākos agrotehniskos risinājumus, novērtēt ražas potenciālu un samazināt zaudējumus.
Stacijas vāc informāciju arī par augsnes veselību – mitrumu, sāļumu, temperatūru un nepieciešamo ūdens daudzumu dažādos augu attīstības posmos. Tas palīdzēs labāk plānot lauka darbus un apstrādi, īpaši situācijās, kad laika apstākļi ir mainīgi vai neparedzami. Tādējādi varēs uzlabot dīgšanas rezultātus un kopējo ražas kvalitāti.
Viedās meteo stacijas tiks izvietotas izmēģinājumu laukos, kur audzē dažādus kultūraugus, un to iegūtie dati būs pieejami bez maksas. Sākotnēji informācija tiks publicēta par Jelgavas apkārtni, bet no nākamā gada par visiem reģioniem. Mājaslapā būs iespējams apskatīt gan aktuālos mērījumus, gan vēsturiskos datus.