Igaunijā ceļu izbūvei izmanto plastmasas atkritumus

Igaunijā ceļu izbūvei izmanto plastmasas atkritumus

Tehnoloģijām attīstoties, arī ierastie un ceļu izbūvei nepieciešamie materiāli un pats process mainās, ļaujot darbu veikt efektīvāk, raitāk un videi draudzīgāk. Ceļu un tiltu radīšanai jau šobrīd tiek izmantotas 3D tehnoloģijas un citi inovatīvi risinājumi. Vienlaikus Igaunijā jau iespējams pārvietoties pa ceļiem, kas veidoti no plastmasas atkritumiem.

Šajā nedēļā Igaunija pietuvojusies soli tuvāk zaļākam un ilgtspējīgākam dzīvesveidam. Kamēr citviet plastmasas atkritumi gulst aizvien brangākās kaudzēs, mūsu ziemeļu kaimiņi pamanījušies šo videi kaitīgo resursu izmantot savā labā. Tapis zināms, ka šonedēļ Tallinā pabeigts pirmais gājēju ceļa posms, kas, izmantojot inovatīvas tehnoloģijas, radīts no pārstrādātiem plastmasas atkritumiem. Igaunija ir pirmā valsts gan Baltijā, gan Ziemeļeiropā un Austrumeiropā, kas ceļu izbūvei ķērusies pie šādiem izejmateriāliem.

Plastmasa ir pateicīgs materiāls, ko izmantot asfalta izveidei. Tas skaidrojams ar to, ka gan nenoārdāmā plastmasa, gan asfaltbetona viena no galvenajām sastāvdaļām – bitums – tiek ražoti no naftas. Ceļa izbūvei Tallinā izmantots ievērojams daudzums plastmasas atkritumu resursu, kas vēlāk pārvērsti plastmasas granulās. Aprēķināts, ka -

vienu kilometram garam asfalta posmam nepieciešams 684 tūkstoši plastmasas pudeļu vai 1,8 miljoni vienreizlietojamo plastmasas maisiņu.

Inovatīvo risinājumu, kā gudri pārstrādāt plastmasas atkritumus, izstrādājis Skotijā bāzētais uzņēmums “MacRebur”. Kompānija pamanījusies radīt tādu ceļa segumu, kas ļauj krietni samazināt bituma īpatsvaru asfaltā, to aizstājot ar plastmasas granulām. Būtiski, ka, beidzoties asfalta kalpošanas laikam, to var atkārtoti pārstrādāt un izmantot ceļu būvē.

Būvuzņēmuma “Verston Ehitus” izpilddirektors Veiko Vesikmē akcentējis, ka ceļu segums, kas veidots no plastmasas atkritumiem, ir ne vien unikāls un ilgtspējīgs risinājums, bet arī kvalitatīvāks par ierasto asfaltu. Plastmasu saturošs asfalts ir elastīgāks un izturīgāks pret laikapstākļu untumiem, kā arī kavē plaisu un bedrīšu veidošanos uz ceļiem. Šādu risinājumu izmantošanu ceļu izbūvē Baltijas mērogā viņš uzskata par izaicinājumu, taču cer, ka nākotnē gan publiskais, gan privātais sektors izmantos šādu pieeju gudrākā plastmasas atkritumu pārvaldībā.  

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!