Latviešu radīts risinājums varētu krietni pietuvināt Covid-19 vakcīnas izveidei

Latviešu radīts risinājums varētu krietni pietuvināt Covid-19 vakcīnas izveidei

Laikā, kad toni pasaulē teju visās jomās nosaka Covid-19, medicīnā būtisks fokuss tiek likts ne tikai saslimušo ārstēšanai, bet arī vakcīnas izveidei, kas palīdzētu apturēt vīrusa izplatību. Šeit lieliski sev pierāda tieši latvieši, uzvarot Eiropas mēroga hakatonā “EUvsVirus” ar risinājumu, kas spētu krietni paātrināt vakcīnas izveidi Covid-19 izplatības mazināšanai. 

Saistībā ar dažādu risinājumu meklēšanu Covid-19 vīrusa apturēšanai un efektīvākai seku mazināšanai notikuši jau vairāki hakatoni kā Latvijā, tā arī Eiropas mērogā. Kamēr Latvijā martā norisinājās pirmais virtuālais hakatons “HackForce”, tikmēr Eiropas mērogā no 24. līdz 26. aprīlim notika tiešsaistes hakatons “EUvsVirus”, kurā par vienu no labākajām atzīta tieši Latvijas komanda. Pasākumā kopumā piedaloties vairāk nekā 21 tūkstotim cilvēku no 140 valstīm, tika izstrādāti risinājumi sešās kategorijās. Latvijas komandas “xT BioE” ideja uzvarēja medicīnas un veselības aprūpes pētniecības kategorijā.

Latviešu komanda strādāja pie risinājuma, kas ar īpašas programmatūras palīdzību varētu ievērojami samazināt laiku Covid-19 nepieciešamo vakcīnu izstrādei.

Šobrīd jau vairākas kompānijas uzsākušas izaicinājumiem pilno ceļu līdz pilnvērtīgas vakcīnas izstrādei, taču darba vēl ir krietni daudz.

Pašreiz lielākoties vakcīnas plānots ražot bioreaktoros, un izstrādes pārnešana no mazākiem laboratorijas izmēra bioreaktoriem uz industriāla tipa aprīkojumu prasa gan laiku, gan citus resursus. Latvijas komanda “xT BioE” atradusi šai problēmai risinājumu, izmantojot eksperimentu dizainu metodoloģiju, kas apvienota ar īpašiem mākslīgā intelekta algoritmiem. Šāda pieeja palīdzētu atrast bioreaktoru procesu un barošanas parametrus krietni īsākā laikā, ievērojami samazinot arī izmaksas.

Pats projekts iesākts jau martā, kad norosinājās hakatons “HackForce”. Šobrīd sadarbība uzsākta ar Latvijas Universitātes Mikrobioloģijas un biotehnoloģijas institūtu, lai varētu veikt risinājuma testēšanu. Papildus tam pilotprojekts uzsākts ar Vācijas industriālās ķīmijas un biotehnoloģiju uzņēmumu “Evonik Industries AG”, lai testētu risinājuma kapacitāti darbā ar bioprocesiem un biomaisījumiem.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!