IT tendences un risinājumi -  kā izvēlēties sev piemērotāko un izdevīgāko?

IT tendences un risinājumi - kā izvēlēties sev piemērotāko un izdevīgāko?

26. martā Islande Hotel Riga norisinājās biznesa tehnoloģiju platformas BiSMART rīkotā nozares konference, kas tika veltīta vienai no mūsdienu uzņēmumu, organizāciju, valstij svarīgākajām un aktuālākajām tēmām – IT. Par to, ka tēma ir gana noderīga un saistoša, liecināja ievērojamais konferences skatītāju pulks gan klātienē, gan tiešsaistē. Pasākumā bija iespēja izzināt to, kādas iespējas un ieguvumus mūsdienās sniedz informācijas tehnoloģijas, kā tās var palīdzēt atrisināt tik aktuālās drošības problēmas, kā iezīmējas IT aprises un tendences nākotnē un vēl virkni citu interesantu un noderīgu tēmu.

Laikraksta Diena žurnālists Andis Sedlenieks diskusijas formātā iepazīstināja ar splinternetu  un globālās pasaules sadalīšanās procesu tehnoloģiskās zonās. Īsumā pastāstot par tendencēm un aktuālo pasaulē informācijas un mobilo tehnoloģiju lauciņā, tika minēts splinterneta jēdziens -  pasaule tuvākajos gados no vienota interneta sadalīsies vairākos neatkarīgos interneta segmentos, kas paredz arī dažādus ierobežojumus. Paredzams, ka lielākos interneta segmentus savā īpašumā iegūs tehnoloģiju lielvalstis – Ķīna, ASV un Krievija, kurām jau ir savas tehnoloģiskās zonas un kas konkurēs arī par atlikušajiem interneta segmentiem.

Jāsaprot, ka globālais tīmeklis sāks kļūt ne tik globāls"

norādīja Diena žurnālists.

CERT attīstības projektu vadītājs Egīls Stūrmanis, stāstot par informācijas tehnoloģiju drošību, savu prezentāciju sadalījās vairākos blokos, apskatot drošības jēdzienu dažādos kontekstos. Minot piemēru par to, ka Igaunijas četrus nozīmīgus sektorus pirms 12 gadiem pirmo reizi skāra kiberuzbrukumi, E. Stūrmanis norādīja – “Tanī brīdī mēs sapratām, cik mēs ļoti esam atkarīgi no tehnoloģijām”. Šis notikums lika pamatu arī Cert.lv izveidei, kas kalpo kā informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcija. CERT attīstības projektu vadītājs arī pastāstīja par šīs institūcijas darbības virzieniem, kā arī ieskicēja pareizo interneta lietošanas kultūru.

Par priviliģētajiem lietotājiem un to pārvaldību pastāstīja Corporate Solutions IT projektu vadītājs Juris Āboliņš. Viņš skaidroja, ka priviliģētie lietotāji ir “labie gariņi” uzņēmumā un tie iedalās divos segmentos – iekšējie un ārējie. Priviliģētie lietotāji, kas strādā uzņēmuma iekšienē, visbiežāk darbojas IT administrācijas jomās. Turpretī atbalsta spēkus uzņēmuma ārpusē pārstāv ārpakalpojumu sniedzēji un iekārtu ražotāji.

Taču ar priviliģēto lietotāju darbību saistās arī pavisam drūmas tendences

- atklāts, ka ap 75% gadījumu, kad ir noticis kāds incidents, piemēram,  ļaunprātīga datu noplūde, tajā iesaistīti priviliģēto lietotāju konti. Šeit rodas jautājums – kā šos priviliģētos lietotājus vislabāk pārvaldīt?

Ar to, kā izskatās un funkcionē moderni datu tīkli un kā tos visefektīvāk izmantot savā labā, atklāja  Alcatel-Lucent Enterprise – Adventus pārstāvis Jari-Pekka Satumaki. Viņš iepazīstināja četrām galvenajām modernu datu tīklu tendencēm. Viena no tām - pakalpojuma definēts tīkls, par piemēru ņemot slimnīcās esošo IT infrastruktūru un aizvien biežāk sastopamās medicīnas tehnoloģijas, arī robotus, kuriem kopā ar slimnīcā esošajiem ārstiem svarīgi būt savienotiem ar moderniem datu tīkliem. Tāpat arī lietu internetu, mašīnmācīšanos un mākoņpakalpojumus pavisam noteikti jau tagad var pieskaitīt pie modernu datu tīklu risinājumiem un tendencēm.  

Ar blokķēdi un tās pielietojumu valsts sektoros un dažādos biznesa segmentos iepazīstināja Latvijas blokķēdes asociācijas valdes loceklis Konstantīns Vasiļenko. Runājot par šīs tehnoloģijas funkcijām, viņš norādīja, ka sabiedrībā klejo daži mīti, kuri maldīgi tiek uzskatīti par patiesību, piemēram, tas, ka blokķēde kalpo tikai darbībām ar digitālajām jeb kriptovalūtām.

Blokķēde ir lielisks palīgs arī darbam ar datu bāzēm, viedajiem līgumiem (smart contracts) un citur kā valsts, tā uzņēmumu vidē.

Taču pirms šo tehnoloģiju ieviest, svarīgi saprast vairākas lietas, piemēram, ko tieši ar blokķēdes palīdzību vēlas panākt, kā arī noskaidrot sev izdevīgāko ieviešanas stratēģiju. Runājot par blokķēdes priekšrocībām, tika norādītas vairākas, taču būtiskākā no tām – drošums.

Kas ir mākoņa pārvaldītas viedās kameras un kā tās var palīdzēt viedākas valsts un uzņēmuma attīstībā, atklāja Cisco sistēmu inženieris Džons Čandlers (John Chandler). Savu stāstu viņš fokusēja uz Cisco Meraki izstrādātajām, mākoņpārvaldītajos risinājumos balstītām viedajām kamerām. Konferences skatītāji tika iepazīstināti ar detalizētiem viedo kameru darbības noslēpumiem, ļaujot ielūkoties vadības panelī, kur tika attēloti šo kameru darbības principi un lietojums. Cisco sistēmu inženieris uzsvēra, ka šī risinājuma galvenā vērtība slēpjas tā vienkāršībā. Runājot par mākoņa pārvaldīto viedo kameru pielietojumu nākotnē, tika norādīts, ka tā būtu lielisks palīgs viedās pilsētas radīšanā, kā arī efektīvs rīks biznesa problēmu risināšanā.  

5G ieviešanas brīdis vairs nav aiz kalniem, taču, ar ko jau tagad jāsāk rēķināties gan valstij, gan arī uzņēmumiem, pastāstīja VAS Elektroniskie sakari attīstības nodaļas vadītājs Neils Kalniņš. Runājot par 5G tīkla sekmīgai darbībai nepieciešamo augsni,  viņš norādīja, ka -

Latvijā frekvenču spektrs ir ļoti labi pārvaldīts, kas ikdienas lietotājiem dod lielas priekšrocības”.

Taču šī tehnoloģija nes sev līdzi arī zināmas problēmas, viena no tām - savstarpējā atrautība. Tas nozīmē, ka tehnoloģiju radītāji ir ļoti tālu no potenciālajiem klientiem, kas neredz vajadzību pēc jauniem risinājumiem. Liekot aizdomāties par 5G integrāciju ikdienā, N. Kalniņš sniedza atbildes uz vairākiem svarīgiem jautājumiem -  Ko nozīmē gatavība 5G tīklam? Vai mūsu ikdienas biznesa operācijās vajadzīgs 5G reālā laika mobilais internets?  -  un citiem.

Rīgas Biznesa skolas direktors Jānis Grēviņš konferences formālo daļu noslēdza ar aktuālu un nopietnu problēmu Latvijas darba tirgū, kas sakņojas tieši Latvijas IT izglītībā, - jaunu IT speciālistu deficīts. Lai saprastu, ka šāda problēma ir aktuāla ne tikai Latvijā, Rīgas Biznesa skolas direktors iepazīstināja ar globālajām tendencēm IT jomā, situāciju ar studēt gribētājiem IT studiju programmās, kā arī šo programmu attīstību un patieso vērtību. Norādot par to, kur būtu jāvirzās IT izglītībai, J. Grēviņš uzsvēra, ka -

Tas, ko mēs saprotam – mums ir jāgatavo tādi cilvēki, kas sapratīs, kā lietot 5G, kā to savienot ar vēja ģeneratoriem, kurus mazgās Latvijā ražoti droni.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Izstāžu centrs Ķīpsala, Rīga
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!