Finanšu ministrija ir izstrādājusi izmaiņas Pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likumā, lai vienkāršotu un pielāgotu noteikumus maziem un vidējiem uzņēmumiem (MVU) saskaņā ar ES direktīvu prasībām. Jaunie grozījumi pārskata iepriekšējo atvieglojumu, kas ļauj MVU, kas nepārsniedz noteiktu apgrozījuma slieksni, nereģistrēties PVN maksātāju reģistrā un nemaksāt PVN. Šobrīd šis atbrīvojums attiecas tikai uz vietējiem uzņēmumiem. Taču grozījumi PVN likumā paredz, ka MVU, kas veic darījumus arī citās ES valstīs, varēs izmantot šajās valstīs noteiktos PVN atvieglojumus, ja to apgrozījums nepārsniedz attiecīgo slieksni.
Tāpat sākot ar nākamo gadu PVN reģistrācijas slieksnis tiks aprēķināts par kalendāro gadu, nevis pēdējiem 12 mēnešiem. Jaunais regulējums iekļaus arī darījumus ar nekustamo īpašumu un finanšu pakalpojumiem, kas nav apliekami ar PVN. Ja uzņēmums pārsniedz noteikto PVN slieksni, tam būs jāreģistrējas un jāsāk maksāt PVN nākamajā gadā. Tie MVU, kas pārsniedz slieksni 2024. gadā, būs jāpielāgojas jaunajiem nosacījumiem ar pārejas noteikumiem.
Likuma grozījumos ir arī noteikts, ka MVU var turpināt izmantot atbrīvojumu no PVN maksāšanas līdz gada beigām, ja to apgrozījums nepārsniedz PVN slieksni par vairāk nekā 10%. Piemēram, ja MVU apgrozījums ir starp 50 000 un 55 000 eiro, tas var nemaksāt PVN līdz gada beigām. Ja apgrozījums pārsniedz 55 000 eiro, uzņēmumam nekavējoties jāreģistrējas PVN maksātāju reģistrā un jāmaksā PVN no pārsniegtās summas.
Papildus tam likumprojektā ir iekļauti citi grozījumi, kas precizē dažādus PVN piemērošanas aspektus, piemēram, darījumus ar diplomātiskajām pārstāvniecībām, preču iegādi ES teritorijā un pakalpojumu sniegšanu kultūras un sporta pasākumos. Plānots, ka šīs izmaiņas stāsies spēkā 2025. gada 1. janvārī.