Saules paneļi nodrošinās enerģiju Sadales tīkla transformatoru darbībai

Saules paneļi nodrošinās enerģiju Sadales tīkla transformatoru darbībai

Atjaunojamo resursu vidū šobrīd absolūts līderis enerģijas sniegšanā ir saule. Izmantojot saules paneļus, arvien vairāk mājsaimniecību un uzņēmumu cenšas iegūt enerģētisko neatkarību. Arī elektroenerģijas sadales sistēmas operators un BiSMART partneris AS Sadales tīkls vēlas plašāk izmantot saules enerģijas iespējas, tāpēc ar saules paneļiem plāno aprīkot līdz pat 700 uzņēmuma transformatoru apakšstaciju. Šādā veidā uzņēmums cer saražot to darbināšanai vajadzīgo elektroenerģiju un mazināt kopējās operatora darbībai nepieciešamās elektroenerģijas izmaksas.

Sadales tīkla valdes priekšsēdētājs Sandis Jansons uzsver, ka šis ir nozīmīgs projekts, kas ilgtermiņā palīdzēs celt uzņēmuma energoefektivitāti un mazināt kopējās elektroenerģijas iepirkšanas izmaksas. Viņš skaidro, ka Sadales tīkls visā Latvijā uztur elektrotīklu, kura kopējais garums sasniedz gandrīz 93 000 kilometru, un elektroapgādes pakalpojuma nodrošināšanai nepieciešami ļoti lieli elektroenerģijas apjomi. No tā lielāko daļu veido tehnoloģiskais patēriņš jeb zudumi, kas pēc fizikas likumiem elektrotīklā rodas enerģijas sadalīšanas procesā.

Jau šobrīd Baltijas mērogā Sadales tīkls var lepoties ar mazāko tehnoloģisko zudumu īpatsvaru, un transformatoru apakšstaciju aprīkošana ar saules paneļiem tos ļaus vēl samazināt.

Uzņēmuma aprēķini rāda, ka aktivitātes īstenošanas rezultātā varētu būt iespējams saražot līdz 2 gigavatstundām (GWh) elektroenerģijas gadā. 

Jāpiebilst, ka šo projektu Sadales tīkls īstenos ar Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda atbalstu, tam paredzot finansējumu līdz 10,3 miljonu eiro apjomā. Transformatoru apakšstaciju aprīkošana ar saules paneļiem notiek projekta "AS Sadales tīkls elektroenerģijas sadales sistēmas modernizācija" ietvaros.

Kopējais finansējuma apjoms, kas Sadales tīklam piešķirts no Atveseļošanas fonda, ir 41,9 miljoni eiro. Ieguldot šos līdzekļus, plānots īstenot vairākas projekta aktivitātes ar mērķi stiprināt elektrotīklu, pilnveidot elektroapgādes pakalpojuma kvalitāti un efektivizēt uzņēmuma darbību. Tas ļaus sekmēt valsts tautsaimniecības konkurētspēju un pārstrukturēšanos uz klimatam draudzīgu energoresursu ražošanu un patēriņu. Citu projekta aktivitāšu vidū ir, piemēram, vidējā sprieguma elektrolīniju pārbūve un modernizācija, savu laiku nokalpojušo transformatoru nomaiņa, pieslēgumvietu izbūve publisku elektroauto uzlādes staciju attīstīšanai. 

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113

SIA BiSMART
Reģ. Nr. 40203056850
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!