Sadales tīkls strādā pie saules elektrostacijām ar kopējo ražošanas jaudu 900 MW

Sadales tīkls strādā pie saules elektrostacijām ar kopējo ražošanas jaudu 900 MW

Elektroenerģijas sadales sistēmai pieslēgtā saules enerģijas ražošanas jauda (gan mikroģeneratori, gan elektrostacijas) trīs gadu laikā pieaugusi aptuveni 9 reizes – no 17 megavatiem (MW) 2021. gadā uz gandrīz 150 MW šobrīd. Papildus projektēšanas, izbūves vai jau nodošanas procesā pie elektroenerģijas sadales sistēmas operatora AS Sadales tīkls vien ir saules elektrostacijas ar kopējo ražošanas jaudu apmēram 900 MW. 

Enerģētikas nozares eksperti uzsver, ka saules enerģija Latvijā attīstās ļoti strauji, un pašreizējie dati apliecina, ka nākotnē Latvija ar saules enerģiju būs nodrošināta vairākkārtīgi. Vienlaikus izaicinošs būs jautājums par rīcību ar saražotās elektroenerģijas pārpalikumiem, kā arī jautājums par bāzes ražošanas jaudām, kas ar enerģiju sabiedrību nodrošinātu laikā, kad saule nespīdēs.

Klimata un enerģētikas ministrs Raimonds Čudars uzsver, ka gan pārvades, gan sadales elektrotīklam ir izšķiroša nozīme atjaunīgās enerģijas attīstībā. Eksperts skaidro, ka nepieciešams rēķināties ar atjaunojamās enerģijas ražošanas jaudu nepastāvību. Tā jāintegrē kopējā energoresursu bilancē, lai sistēma kalpotu kopējam labumam, tautsaimniecībai, sabiedrības labklājībai. Viņaprāt, izšķirošs ir jautājums par šo jaudu savietošanu ar citām ražošanas jaudām, ko darīt ar saražotās elektroenerģijas pārpalikumu, kā izmantot enerģijas uzkrāšanas tehnoloģijas?

Jāpiezīmē, ka

Latvijā pēdējo pāris gadu laikā būtiski audzis elektroenerģiju pašražojošo mājsaimniecību skaits. Ja 2021. gadā tās bija apmēram tūkstotis mājsaimniecību, tad šobrīd skaits pietuvojies 14 000. 

Sadales tīkla valdes priekšsēdētājs Sandis Jansons uzsver, ka ļoti strauji aug sadales sistēmai pieslēgto saules elektrostaciju ražošanas jauda. Tāpat kā vēl nekad agrāk nepieciešams investēt stiprā, stabilā elektroapgādes infrastruktūrā, ražošanas jaudu pieejamībā. Eksperts norāda, ka Latvijā liels fokuss tiek likts tieši uz saules enerģiju, taču jāraugās plašāk - uz ilgtspējīgu kopējo energoresursu nodrošinājumu visa gada griezumā. Sadales tīkla uzdevums ir informēt sabiedrību un lēmumu pieņēmējus par šiem izaicinājumiem, vienlaikus strādājot pie vienmēr nemainīgās prioritātes – elektroapgādes kvalitātes.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113

SIA BiSMART
Reģ. Nr. 40203056850
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!