Latvijā izstrādā mašīnmācīšanās algoritmos balstītu risinājumu viedajai elektroenerģijas pārvaldībai

Latvijā izstrādā mašīnmācīšanās algoritmos balstītu risinājumu viedajai elektroenerģijas pārvaldībai

BiSMART partneris Tet paziņojis, ka sadarbībā ar uzņēmumu Etago izstrādā mašīnmācīšanās algoritmos balstītu elektroenerģijas pieprasījuma-piedāvājuma vadības sistēmu efektīvākai un racionālākai elektroenerģijas pārvaldībai. Gan mājsaimniecībām, gan komersantiem tā nodrošinās elektroenerģijas patēriņa analīzi un prognozes, kā arī mazinās un automātiski balansēs iekārtu patēriņu, ņemot vērā elektroenerģijas tirgus cenu svārstības.

Sistēmā iekļauti trīs risinājumi – energoietilpīgu iekārtu atslēgšana uz noteiktu laiku elektroenerģijas cenas “pīķa” laikā, enerģijas uzkrāšana un izmantošana elektroenerģijas tirgus cenu svārstību gadījumos, kā arī apvienotais risinājums. Projekts paredz arī elektromobiļu uzlādes stacijas, kas spēj nodrošināt divvirziena enerģijas plūsmu. Risinājums tiek izstrādāts ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu.

Tet viedo risinājumu attīstības vadītājs Toms Stālmans skaidro, ka

projekta mērķis ir radīt reāli strādājošu risinājumu, kas, balstoties uz precīzu elektroenerģijas patēriņa analīzi un prognozēšanu, būs spējīgs nodrošināt enerģijas balansēšanu līdz pat iekārtu līmenim.

Piemēram, biroja kondicionieri var atslēgt uz 10-15 minūtēm 3 vai 4 reizes dienā, tādējādi neietekmējot nepieciešamo vides temperatūru, bet samazinot patēriņu. Plānā ir arī elektromobiļu divvirziena uzlāde (pirmais virziens – auto uzlāde, otrais – uzkrātās enerģijas nodošana tīklam un/vai mājai, birojam), kas ļauj uzkrāto enerģiju izmantot mājsaimniecības vajadzībām vai atdot to kopējā tīklā.

Tehniskais risinājums, ar ko strādā elektromobilitātes nodrošinājuma uzņēmums Etago sadarbībā ar Rīgas Tehnisko universitāti, balstās mašīnmācīšanās algoritmos, kas atslēdz iekārtas nepieciešamajā daudzumā atkarībā no ietekmes un veida.

Etago pētnieks Dainis Tropiņš norāda, ka šis ir apjomīgs pētniecības projekts, kas sastāv no pieprasījuma-piedāvājuma pakalpojumā ietverto iekārtu izpētes un to darbības algoritmu izstrādes. Pētījuma laikā tika noteikti potenciāli atslēdzamo iekārtu parametri un to ietekme uz lietotājiem. Tāpat tika pētītas pieprasījuma-piedāvājuma vadības sistēmas sadarbības iespējas ar elektromobiļu uzlādes stacijām. Ņemot vērā lietotāju vajadzības, kā arī agregatora un elektroenerģijas cenas biržā, tika noteikta vēlamā iekārtu patēriņa kontrole.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Izstāžu centrs Ķīpsala, Rīga
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!