LMT ar MikroTik un LU zinātniekiem izmēģina ar kvantu tehnoloģijām šifrētu datu pārraidi

LMT ar MikroTik un LU zinātniekiem izmēģina ar kvantu tehnoloģijām šifrētu datu pārraidi

Tehnoloģiju attīstība ne tikai uzlabo dzīvi, bet arī sniedz jaunus instrumentus tiem, kuri vēlas darīt ne to labāko - kiberuzbrucējiem. Ar kiberuzbrukumiem aizvien biežāk saskaras ne tikai privātie uzņēmumi, bet arī, piemēram, valsts un veselības aprūpes iestādes. LMT ar Latvijas bezvadu iekārtu ražotāju MikroTik un Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūtu (LU MII) spēruši krietnu soli uz priekšu nākotnes kiberrisku mazināšanā, noslēdzot sadarbību kvantu tīklu inovāciju izpētē un attīstībā.

LMT mājaslapā publicētā informācija liecina, ka nupat notikuši pirmie testi, LU MII zinātniekiem pārraidot ar kvantu tehnoloģijām šifrētu informāciju LMT tīklā, lai nākotnē nodrošinātu visaugstāko datu pārraides drošības līmeni gan civilajā, gan aizsardzības jomā. 

Lai labāk saprastu - kvantu tehnoloģijas ir augsto tehnoloģiju klase, kas attīsta kvantu fizikā sakņotas radikālas inovācijas: datu apstrādi, ko veic kvantu datori, drošu komunikāciju, kuru veicina kvantu internets un kriptogrāfija, un augstas jutības sensoru un mēriekārtu ražošanu jeb kvantu metroloģiju. Latvijā šobrīd tiek izstrādāta gan kvantu programmatūra un algoritmi, gan aparatūra un kvantu internets.

LMT norāda, ka kvantu šifrēšanas tehnoloģiju iekārtu izmantošana datu pārraidē padarīs informācijas apriti daudz drošāku. Iespēju testēšanai jau kopš 2019. gada LU MII izmanto Šveices firmas ID Quantique QKD Clavis3 iekārtas kvantu atslēgu sadalei. Pirmā LMT un LU MII kopīgi veiktā testa gaitā LMT tīklā pārsūtīti ar kvantu tehnoloģijām šifrēti dati, kvantu atslēgām sinhronizējoties ar ātrumu ap 2000 b/s.

Attīstot kvantu tehnoloģiju izmantošanas izpēti, iecerēts, ka MikroTik kopējās sadarbības ietvaros ar LMT un LU MII izstrādās kvantu šifrēšanai piemērotas kriptēšanas iekārtas – čipus.

LMT prezidents Juris Binde uzsver, ka mobilo sakaru attīstība, pielietojot kvantu tehnoloģijas, saistīta ar virkni ieguvumu. Tajā skaitā jomās, kurās ir augstākais potenciāls attīstīt zināšanu un tehnoloģiju ietilpīgus un eksportspējīgus produktus un pakalpojumus. Proti, kvantu tehnoloģijas paver jaunas iespējas drošas digitālas komunikācijas jomā, ievērojami samazinot iespējamos kiberdrošības riskus nākotnē. 

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!