Izaicinājumi kiberdrošībā-2021: jaudīgi DDoS uzbrukumi, jauni e-pastu vīrusi un neaizsargātas ierīces

Izaicinājumi kiberdrošībā-2021: jaudīgi DDoS uzbrukumi, jauni e-pastu vīrusi un neaizsargātas ierīces

Galvenie kiberdrošības izaicinājumi šogad būs saistīti ar jauniem e-pasta vīrusiem, vāji aizsargātām gala ierīcēm, ar ko cilvēki strādā mājās, kā arī e-komercijas pieaugumu un līdz ar to ilgstošiem un apjomīgiem uzbrukumiem, liecina tehnoloģiju un izklaides uzņēmuma Tet kiberdrošības ekspertu prognozes. 2020. gadā Tet ir novērsis 2400 pakalpojumu atteices uzbrukumus (distributed denial-of-service, DDoS), kā arī nobloķējis 140 tūkstošus inficētus e-pastus, kas ir par 50% vairāk, nekā gadu iepriekš.

Tet IT drošības pārvaldnieks Uldis Lībietis norāda, ka pēc Tet kiberdrošības datiem, pārliecinoši lielākais DDoS uzbrukumu pieaugums bija novērojams 2020. gada 2.ceturksnī – pirmās ārkārtas situācijas laikā. Savukārt 3. un 4. ceturksnī kibernoziedznieki veica īpaši daudz liela apjoma uzbrukumu, kuri tika vērsti pret finanšu iestādēm un valsts kritiskās infrastruktūras piegādātājiem. Viņš uzsver, ka - 

DDoS-uzbrukumi kļūst ilgāki – ja kādreiz tie ilga pārdesmit minūtes, tad šobrīd tie ir daudzkārt apjomīgāki, ilgst līdz vairākām stundām, un tiek organizēti arī atkārtoti. 

Vēl viena ievērojama tendence ir saistīta ar kompromitētu trešo pušu programmatūru, no kā jau cieš arī pasaules IT milži. Tet pārstāvis stāsta, ka moderns IT risinājums nereti ir balstīts daudzos trešo pušu programmatūras risinājumos, kas tiek sakomplektēti no dažādiem nelielu izstrādātāju ražojumiem vai atvērtā koda. Hakeri cenšas izmantot iespēju iekļūt lielajās sistēmās caur šiem mazākajiem izstrādātājiem piegādātāju ķēdē. Tāpēc arī šogad noteikti dzirdēsim par lieliem sekmīgiem ielaušanās gadījumiem. 

Joprojām aktualitāti saglabā inficēto e-pastu problēma. Kopš 2020. gada augusta ir novērojams straujš vīrusu aktivitātes pieaugums – atklāto inficēto dokumentu skaits ir teju vai divtik liels kā gadu iepriekš. Tāpat Google tulkotājs strādā arvien labāk, un uzbrucēji ārzemēs spēj izveidot kvalitatīvākus un pārliecinošākus pikšķerēšanas e-pastus un viltus reklāmas latviešu valodā. 

Gan secinot no iepriekšējā gada datiem, gan arī redzot, kā attīstās situācija ar pandēmiju un tās sekām visā pasaulē,

šobrīd ir skaidrs, ka kiberuzbrucēju fokusā paliks cilvēks un gala ierīce.

Neatjaunota programmatūra, vīrusu aizsardzības neesamība, pārmērīgas piekļuves tiesības, ierobežotas kontroles iespējas vai kontroles iespēju neesamība padara darbinieku par vieglu mērķi. Tet eksperts piebilst, ka aizsardzībai pret šiem apdraudējumiem būs jāuzlabo gan darbinieku zināšanas, gan jāievieš jauni aizsardzības risinājumi. 

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!