Tuvākajos gados, iespējams, tiksim pie vienota standarta lādētājiem

Tuvākajos gados, iespējams, tiksim pie vienota standarta lādētājiem

Palielinoties apetītei pēc arvien jaunākiem, funkcijām bagātākiem un advancētākiem elektronikas risinājumiem, vienlaikus pieaug arī atkritumu kalns jeb nolietotās elektronikas paliekas. Zināmu daļu no elektronikas atkritumu šķirošanas poligonu satura veido transformatori jeb lādētāji. Lai vismaz šī atkritumu daļa samazinātos un pēc ierīces dzīves beigām lādētāju mūžs vēl turpinātos, nolemts, ka drīzā nākotnē elektronikai būs vienots lādētāju standarts.

Ja pašu elektronikas patēriņu samazināt vismaz šobrīd nav iespējams, tad jāķeras pie citām metodēm, kā tomēr samazināt ar elektroniku saistītu atkritumu daudzumu. Lai arī elektronikas atkritumi pēc iespējas tiek pārstrādāti un atgūst otru dzīvi, rasts vēl kāds risinājums, kas varētu neļaut augt šāda veida atkritumiem. Eiropas Savienībā nolemts, ka tuvāko gadu laikā Eiropā visām elektronikas ierīcēm būs vienots lādētāju standarts.

Eiropas Parlamenta (EP) deputāts Ivars Ījabs norāda, ka -

iecere par vienotu lādētāju standartu aktuāla bijusi jau pirms desmit gadiem, kad lielajiem elektronikas ražotājiem ieteikts skatīties tajā virzienā.

Šobrīd EP saprot, ka liels progress šajā jomā nav noticis, tāpēc uzsākta stingrāka noteikumu izstrāde. Deputāts informē, ka izveidojušies vairāki iespējami lādētāju standarti, piemēram, “USB C”, “Micro USB”. Tikmēr tehnoloģiju milzis “Apple” stingri turas pie saviem standartiem. Tāpēc vēl ir zināms darbs priekšā, lai spētu pieņemt visiem elektronikas ražotājiem saistošu lēmumu. I. Ījabs prognozē, ka vienota standarta lādētāji tirdzniecībā varētu parādīties pēc aptuveni diviem gadiem.

Tikmēr atkritumu pārstrādes organizatoru “Zaļā josta” valdes priekšsēdētājs Jānis Lapsa uzsver, ka lādētāji ir nelieli, un lielākās problēmas elektronikas atkritumu jomā joprojām rada lielās iekārtas, kas bieži vien nenonāk līdz pārstrādājiem .

Zināms, ka pašreiz Latvijā ik gadu jāpārstrādā vismaz 45% elektronikas atkritumu, taču jau nākošgad jāpanāk 65% pārstrādāto elektronikas atkritumu īpatsvars.  

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!