Plāno ieviest jaunu obligāto identifikācijas līdzekli

Plāno ieviest jaunu obligāto identifikācijas līdzekli

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) ir izstrādājusi likumprojektu „Grozījumi Personu apliecinošu dokumentu likumā”, kura mērķis ir ieviest jaunu personu apliecinošu dokumentu – elektronisko identifikācijas karti (eID). Paredzēts, ka šis kā identifikācijas līdzeklis būs obligāti jālieto no 2023. gada visiem valsts iedzīvotājiem, kuri sasnieguši 15 gadu vecumu.

Plānots, ka elektroniskā identifikācijas karte tās īpašniekam sniegs virkni dažādu priekšrocību, kas lielākoties saistīti ar ērtāku piekļuvi e-pakalpojumiem.

Piemēram, tiks garantēta piekļuve visiem e-pakalpojumiem. Kas ir būtiski – tas attiecas ne tikai uz Latvijas, bet arī citu Eiropas Savienības valstu elektronisko pakalpojumu saņemšanu. Tāpat eID karte veicinātu digitālā tirgus paplašināšanos.

Tas ir būtisks ieguvums arī uzņēmējiem, kuri savus piedāvātos e-pakalpojumus varētu attīstīt un pilnveidot krietni vien pārdomātāk.

Pēc VARAM sniegtās informācijas – tā, kā eID karte būs obligātais personu apliecinošs dokuments, pase lielākoties paliks tikai kā izvēles dokuments. Tomēr būs arī gadījumi, kad gluži bez pases iztikt nevarēs. Tā paliks kā neaizstājams identifikācijas līdzeklis, piemēram, ceļojot uz valstīm, kur eID karte netiek atzīta par leģitīmu personu apliecinošu dokumentu.  

Kaut arī eID karti kā obligātu personu apliecinošu dokumentu plānots ieviest 2023. gadā, pāreja uz to notiks sākot ar nākošo gadu līdz 2022. gadam. Atsevišķām iedzīvotāju grupām, piemēram, politiski represētajiem, I grupas invalīdiem, vecuma pensiju sasniegušajiem, tiem, kuru dzīvesvieta atrodas ārzemēs un citiem, pāreja uz eID karti pagarināta līdz 2028. gadam.

Jāpiebilst, ka valdība likumprojektu, kas paredz ieviest eID karti, skatīs visdrīzāk pēc pāris nedēļām. Lai to varētu pilnvērtīgāk izskatīt, vispirms jāsagaida Tieslietu ministrijas ziņojums par obligāto eID karšu lietošanu.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!