Futurologs: Cilvēci un kapitālismu glābs neironu mežģīnes un bioniskie orgāni

Futurologs: Cilvēci un kapitālismu glābs neironu mežģīnes un bioniskie orgāni

Futurologs Zoltans Ištvans savā slejā izdevumā Wired pauž viedokli, ka patlabanējās ekonomiskās sistēmas darbības laiku iespējams pagarināt, nekaitējot sabiedrībai. Tomēr šā mērķa sasniegšanai cilvēkiem jāpilnveido savs organisms ar neironu interfeisu, eksoskeletu un bionisko orgānu palīdzību, jo cilvēce tikai tā spēs līdzvērtīgi konkurēt ar mākslīgo intelektu.

Z. Ištvans nešaubās, ka tuvāko desmitgažu laikā izvērsīsies cīņa par pasaules ekonomikas „dvēseli” un kļūs skaidrs, vai izdzīvos kapitālisms, vai arī to nomainīs tehnoloģiskais kvazisociālisms, kur strādās roboti, bet lielākā daļa cilvēku pārtiks no pabalstiem, galvenokārt beznosacījumu bāzes ienākuma.

Lai arī futurologs atbalsta šo maksājumu, viņš neslēpj, ka dod priekšroku kapitālismam. Pēc viņa domām, kapitālismu tuvāko 5-10 gadu laikā nāksies glābt, un galveno lomu šajā procesā spēlēs neiroimplanti, kas zināmi arī kā neironu mežģīnes. Šī tehnoloģija ļaus cilvēkiem, izmantojot tikai domas spēku pieslēgties mākoņdatiem un mākslīgajam intelektam, norādīts publikācijā.

Z. Ištvans arī pievērš uzmanību faktam, ka galvas smadzeņu implanti jau tiek plaši izmantoti visā pasaulē, lai gan pagaidām tikai terapeitiskos nolūkos. Publikācijā atgādināts, ka 2013. gadā ASV sāka darboties iniciatīva BRAIN, kuras ietvaros aģentūrai DARBA tika piešķirti 70 miljonus ASV dolāru lieli līdzekļi neirointerfeisa izstrādei. Tāpat pie neiroimplantiem, kas ļautu nepastarpināti pieslēgties datoram, strādā staraps Kernel, bet miljardiers Īlons Masks nesen pieteica projektu Neurolink, kas nodarbosies ar neironu mežģīņu izstrādi. Visu šo projektu mērķis ir palīdzēt cilvēkam iziet ārpus pierasto intelektuālo iespēju robežām.

Masks, tieši tāpat kā Ištvans uzskata, ka neirointerfeisiem cilvēks būs ievainojams mākslīgā intelekta priekšā un var zaudēt pēdējam konkurences cīņā, kļūstot par nākotnes algoritmu „mājdzīvnieku”. „Ja cilvēce neizstrādās neiroimplantus un [atbilstošas] garnitūras, tad pie robotiem pāries simtiem miljoni darbavietu. Process skars juridiskās kompānijas, inženierzinātņu uzņēmumus un pat politiskās struktūras,” ir pārliecināts Ištvans.

Neirointerfeisi palīdzēs izvairīties no šādas situācijas un saglabāt cilvēka konkurētspēju. „Man kā vairākuma kapitālisma aspektu piekritējam konkurētspējas saglabāšana ir pozitīva parādība,” raksta futurologs.

Tāpat nākotnes cilvēkiem, pēc viņa domām, būs nepieciešami ne tikai smadzeņu implanti, bet arī pilnveidotas ekstremitātes, bioniskie orgāni un ekzoskeleti, kas ļaus cilvēkiem konkurēt ar robotiem arī spēka un izturības ziņā.

Kopumā jaunajā kapitālistiskajā pasaulē par devīzi kļūs izteikums: „Ja nevari uzvarēt mašīnu, kļūsti par to!” „Es kā radikālas zinātnes un tehnoloģiju piekritējs atbalstu šādu filosofiju,” norāda Ištvans.

Jāpiebilst, ka iepriekš Ištvans ir paudis atbalstu alternatīvām sistēmām, kuras stāsies kapitālisma vietā. Futurologs apgalvoja, ka nākotnē ir iespējama spēcīga nosliekšanās jauna veida komunisma virzienā, kas visus darbus veiks roboti.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!