Zviedrijā sāks izmēģināt digitālo valūtu e-kronu

Zviedrijā sāks izmēģināt digitālo valūtu e-kronu

Zviedrija ir ne tikai viena no aktīvākajām maksājumu karšu izmantotājām Eiropā, bet ieņem arī vadošās valsts lomu pasaulē bezskaidras naudas izmantošanā. Zināms, ka apmēram 80% zviedru ikdienā norēķiniem izmanto banku kartes. Ņemot vērā šo iedzīvotāju aktivitāti un vēlmi atteikties no skaidras naudas, Zviedrijas centrālā banka “Riksbank” šī gada sākumā uzsākusi pilotprojektu digitālās valūtas e-kronas izmēģināšanai.  

Pilotprojekta galvenais mērķis ir sniegt Riksbank darbiniekiem vajadzīgās zināšanas par iespējām ieviest digitālo valūtu. Plānots, ka, ja pilotprojekts izdosies veiksmīgs, ne tik tālā nākotnē e-kronu varētu izmantot paralēli šobrīd apgrozībā esošajai Zviedrijas kronai. Bez tam,

pilotprojekta izdošanās pietuvinātu Zviedriju krietnu soli tuvāk tam, ka tā kļūst par pirmo valsti pasaulē, kur digitālā valūta ir vietējās centrālās bankas pārraudzībā.

Tas, savukārt, varētu sekmēt arī to, ka nākotnē Zviedrija pilnībā atsakās no skaidras naudas lietošanas, tā vietā izmantojot e-kronu.

Piltoprojektu par e-kronas izmēģināšanu Riksbank veic sadarbībā ar IT uzņēmumu “Accenture”, kas veiks projekta tehnisko pusi. Proti, Accenture izolētā testēšanas vidē veidos digitālās kronas versiju, kas pamatā tiks balstīta blokķēdes tehnoloģijā. E-kronas versija plānota vienkārša, lietotājam draudzīga un droša, kas ir sava veida pamatnoteikumi ikviena tehnoloģiska risinājuma patīkamā izmantošanā.

Pilotprojekta laikā, kad iedzīvotāji varēs izmēģināt jauno e-kronu, šo digitālo valūtu būs iespēja glabāt digitālajā maciņā, veikt maksājumus, papildināt e-kronas kontu, kā arī vajadzības gadījumā ar mobilās lietotnes starpniecību izņemt šo naudu no konta. Pieskaņojoties norēķinu iespēju attīstībai, veikt maksājumus ar e-kronu varēs arī, izmantojot dažādas valkājamās viedās ierīces, piemēram, viedpulksteni.

Tiek norādīts, ka šis pilotprojekts ilgs vismaz gadu, līdz 2021. gada februāra beigām. Vajadzības gadījumā, vēloties uzlabot risinājuma tehnisko pusi, projekts var tikt pagarināts.  

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!